אוקסיקודון

תוכן עניינים
אוקסיקודון

היסטוריה #

אוקסיקודון (Oxycodon) הוא אופיאט סינתטי שפותח לראשונה בגרמניה בשנת 1916 על ידי הכימאים מרטין פרינד ופועלש לושט, כחלק ממאמציהם לשפר את יעילותם של משככי הכאבים האופיאטיים ולצמצם את תופעות הלוואי שלהם. מטרתם הייתה ליצור משכך כאבים חזק יותר ממורפין, אך עם פחות תופעות לוואי מסוכנות.

תחילת השימוש #

התרופה הפכה לזמינה מסחרית בשנת 1939, ושימשה תחילה לטיפול בכאבים בינוניים עד חזקים, כולל כאבים לאחר ניתוחים וכאבים הנובעים ממחלות כרוניות. אוקסיקודון סופק בעיקר בצורת טבליות, אך גם בצורת תמיסות להזרקה. השימוש באוקסיקודון הלך וגדל עם השנים, והוא הפך לאחת התרופות הנפוצות ביותר לטיפול בכאבים.

עליית הפופולריות בשנות ה-90 #

בארצות הברית, אוקסיקודון הפך לפופולרי במיוחד בשנות ה-90 כאשר חברת Purdue Pharma השיקה את התרופה "OxyContin" בשנת 1995. OxyContin הייתה פורמולציה חדשה של אוקסיקודון שהבטיחה שחרור מושהה של החומר הפעיל, מה שאפשר הקלה ממושכת על כאבים כרוניים, לעיתים עד 12 שעות. הפורמולציה הזו נחשבה למהפכנית בטיפול בכאבים כרוניים, שכן היא אפשרה למטופלים ליטול פחות כדורים במהלך היום ולקבל הקלה ארוכת טווח.

בעיות ושערוריות #

עם זאת, השימוש הנרחב ב-OxyContin הוביל לבעיות משמעותיות של התמכרות ושימוש לרעה. חברת Purdue Pharma הואשמה בקידום אגרסיבי של התרופה תוך הטעיית הרופאים והציבור לגבי הסיכונים להתמכרות. בשנים שלאחר מכן, עלו מספר רב של מקרים של התמכרות לאוקסיקודון, ומנות יתר שגרמו למוות. בשנת 2007, החברה הורשעה בקידום מטעה של התרופה ונקנסה בסכום עתק.

התפתחות החוקים והרגולציה #

בעקבות השערוריות, הוחמרו החוקים והרגולציה על מרשמי אופיאטים, כולל אוקסיקודון, בארצות הברית ובמדינות נוספות בעולם. נעשו מאמצים להקטין את השימוש הלא מבוקר בתרופות אופיאטיות, והוכנסו נהלים מחמירים יותר לרישום ומעקב אחר שימוש בתרופות אלו. התרופות עצמן עברו שינויים פורמולטיביים כדי להפחית את הסיכוי לשימוש לרעה, כמו הוספת מנגנוני שחרור שקשה לשבור או לעקוף.

השפעה עולמית #

המשבר האופיאטי בארצות הברית העלה את המודעות הגלובלית לסיכונים הכרוכים בשימוש בתרופות אופיאטיות כמו אוקסיקודון. מדינות רבות יישמו תוכניות למניעת שימוש לרעה באופיאטים, והגבירו את הפיקוח על ייצור ושיווק התרופות הללו. בנוסף, המחקר בתחום זה ממשיך, במטרה למצוא פתרונות טובים יותר לשיכוך כאבים תוך הפחתת הסיכונים להתמכרות ולנזקים בריאותיים.

סכנות #

השפעות קצרות טווח #

אוקסיקודון יעיל מאוד בהקלת כאבים, אך השימוש בו מלווה בסכנות ותופעות לוואי. בין הסכנות הקצרות טווח ניתן למנות דיכוי נשימתי, סחרחורת, נמנום, בלבול, עצירות ובחילה. דיכוי נשימתי הוא אחת התופעות המסוכנות ביותר ויכול להתרחש גם במינונים טיפוליים, אך הסיכון עולה במינונים גבוהים או בשילוב עם תרופות מדכאות נשימה אחרות כמו בנזודיאזפינים או אלכוהול. תסמינים נוספים כוללים ירידה בלחץ הדם ודופק איטי.

השפעות ארוכות טווח #

שימוש ממושך באוקסיקודון עלול לגרום להתפתחות תלות פיזית ופסיכולוגית. תלות פיזית מתבטאת בכך שהגוף מתרגל לנוכחות התרופה, והפסקת השימוש בה מובילה לתסמיני גמילה קשים כמו עייפות, דיכאון, חרדה, כאבי שרירים ותחושת חוסר נוחות כללית. תלות פסיכולוגית מתבטאת בצורך כפייתי להמשיך וליטול את התרופה לשם השגת תחושת רווחה נפשית.

ההשפעות הארוכות טווח כוללות גם סיכון מוגבר לפתח התמכרות, נזק לכבד ולכליות, והפרעות בתפקוד הקוגניטיבי והנפשי. שימוש ממושך באוקסיקודון עלול לגרום לירידה ביכולת להתמודד עם כאב טבעי של הגוף, תופעה המכונה היפראלגזיה. במקרים חמורים, השימוש הממושך יכול להוביל להפרעות בתפקוד המיני ולבעיות בזיכרון ובריכוז.

מנת יתר ומוות #

מנת יתר של אוקסיקודון היא מצב חירום רפואי מסכן חיים. סימני מנת יתר כוללים דיכוי נשימתי חמור, אובדן הכרה, אישונים צרים מאוד ודופק איטי. במקרים חמורים, מנת יתר עלולה להוביל למוות. תסמינים נוספים כוללים ירידה בלחץ הדם, ירידה בטמפרטורת הגוף ובלבול. הטיפול במקרים אלו כולל שימוש בנלוקסון (Narcan), שהוא אנטגוניסט לאופיאטים המנטרל את השפעתם, וטיפול תומך נוסף להבטחת נשימה תקינה ושמירה על תפקוד הלב. יש לציין כי גם לאחר מתן נלוקסון, יש צורך במעקב רפואי צמוד בשל הסיכון לחזרה של דיכוי נשימתי כאשר השפעת הנלוקסון פגה.

הבנת הסכנות הקשורות בשימוש באוקסיקודון חשובה מאוד למטופלים ולרופאים כאחד. יש להשתמש בתרופה זו אך ורק תחת פיקוח רפואי קפדני ובמינונים שנקבעו על ידי הרופא, תוך מעקב צמוד אחר תסמינים ותופעות לוואי.

התמכרות וגמילה #

התמכרות #

אוקסיקודון הוא חומר בעל פוטנציאל גבוה להתמכרות. השימוש החוזר בחומר מוביל לפיתוח סבילות, כלומר הצורך במינונים גבוהים יותר כדי להשיג את אותה השפעה. תלות פיזית ופסיכולוגית מתפתחת, והפסקת השימוש באוקסיקודון מובילה לתסמיני גמילה קשים.

תהליך הגמילה #

תהליך הגמילה מאוקסיקודון דורש התערבות מקצועית רב תחומית. גמילה מהחומר כרוכה בהתמודדות עם תסמיני גמילה פיזיים ונפשיים, הכוללים עייפות, דיכאון, חרדה, כאבים ותחושת חוסר נוחות כללית. הטיפול כולל טיפול תרופתי להקלה על התסמינים, תמיכה פסיכולוגית ושיקום.

אופן פעילות #

מנגנון פעולה #

אוקסיקודון פועל על ידי קישור לקולטנים האופיאטיים במוח ובמערכת העצבים המרכזית. הקולטנים האופיאטיים כוללים את קולטני μ (מיו), κ (קפא) ו-δ (דלתא). הקולטנים הללו מצויים בריכוז גבוה באזורים של מערכת העצבים המעורבים בתהליכי כאב, רגש, והתנהגות.

 • קולטני μ (מיו): אלו הם הקולטנים המרכזיים המעורבים בשיכוך כאבים. כאשר אוקסיקודון נקשר לקולטנים אלו, הוא מפחית את התחושה של כאב על ידי חסימת שדרי הכאב המועברים למוח. בנוסף, קישור זה מגביר את תחושת הרוגע והאופוריה.

 • קולטני κ (קפא): קולטנים אלו מעורבים גם הם בשיכוך כאבים, אך הם פחות פעילים בהשפעת האופוריה. קישור אוקסיקודון לקולטני κ עשוי לגרום לתופעות לוואי כמו דיספוריה והזיות.

 • קולטני δ (דלתא): תפקידם של קולטנים אלו פחות ברור, אך הם נחשבים כמעורבים בשיכוך כאבים ובתהליכים אחרים הקשורים למצב הרוח ולרגשות.

השפעות על מערכת העצבים המרכזית #

אוקסיקודון משפיע על מערכת העצבים המרכזית בדרכים שונות:

 • שיכוך כאבים: אוקסיקודון מפחית את תחושת הכאב על ידי חסימת העברת שדרי הכאב במוח. הוא פועל הן על כאב חריף והן על כאב כרוני, מה שהופך אותו ליעיל בטיפול במצבים שונים של כאב.

 • דיכוי נשימתי: אחת ההשפעות המסוכנות ביותר של אוקסיקודון היא דיכוי נשימתי. פעולה זו מתרחשת כאשר הקולטנים האופיאטיים במוח שאחראים על בקרת הנשימה מעוכבים. כתוצאה מכך, קצב הנשימה יכול לרדת בצורה משמעותית, במיוחד במינונים גבוהים או בשילוב עם מדכאי נשימה אחרים.

 • שינויים במצב הרוח: אוקסיקודון משפיע על הנוירוטרנסמיטורים במוח כמו דופמין וסרוטונין. דופמין קשור לתחושת העונג והתגמול, ולכן הגברת הפעילות שלו תורמת לתחושת האופוריה. סרוטונין קשור לוויסות מצב הרוח, והשפעתו המוגברת יכולה לשפר את מצב הרוח ולהפחית תחושות של דיכאון וחרדה.

 • הגברת תחושת העונג: קישור אוקסיקודון לקולטני μ גורם לשחרור דופמין במערכת העצבים המרכזית. דופמין הוא נוירוטרנסמיטור הקשור לתחושת עונג ותגמול, ולכן הגברת רמות הדופמין מובילה לתחושת אופוריה.

השפעות נוספות #

 • שינויים בקוגניציה ובתפקוד הפסיכולוגי: אוקסיקודון יכול להשפיע על התפקוד הקוגניטיבי, כולל יכולת הריכוז, הזיכרון ותהליכי קבלת החלטות. השפעות אלו עשויות להיות זמניות או מתמשכות, תלוי במינון ובמשך השימוש.

 • השפעות פסיכולוגיות והתמכרות: תחושת האופוריה הנגרמת כתוצאה מהשימוש באוקסיקודון עלולה להוביל להתמכרות פסיכולוגית, שבה המשתמש מרגיש צורך מתמיד להשתמש בחומר על מנת לחוות את תחושת הרווחה הנפשית.

פרמקולוגיה #

נתונים כימיים #

 • שם כימי: (5α,14α,17α)-4,5-אפוקסי-14-הידרוקסי-3-מתוקסי-17-מתילמורפיננ-6-און
 • נוסחה כימית: C18H21NO4
 • משקל מולקולרי: 315.37 גרם למול

נתונים פרמקוקינטיים #

 • זמן מחצית חיים: 3-5 שעות
 • דרכי מתן: בליעה, הזרקה, הרחה
 • מטבוליזם: הכבד, בעיקר על ידי האנזים CYP3A4
 • פינוי: הכליות

שימוש רפואי #

טיפול בכאב #

אוקסיקודון משמש בעיקר לשיכוך כאבים בינוניים עד חזקים. הוא יעיל במיוחד במקרים של כאבים כרוניים וכאבים אקוטיים שלא ניתנים לטיפול בעזרת משככי כאבים אחרים. השימוש באוקסיקודון נפוץ במיוחד בטיפול בכאבים הנגרמים ממחלות ממאירות, לאחר ניתוחים, או במקרים של פציעות חמורות.

צורות מתן #

התרופה משווקת במגוון צורות כדי להתאים לצרכים השונים של המטופלים:

 • טבליות: משמשות לשחרור מיידי או לשחרור מושהה, בהתאם לצרכי המטופל.
 • קפסולות: נוחות לבליעה ומשמשות בעיקר לשחרור מושהה.
 • תמיסות להזרקה: משמשות במקרים חמורים יותר בהם נדרש שיכוך כאבים מהיר ועוצמתי, בעיקר בבתי חולים או במרפאות כאב.

טיפול בהפרעות אחרות #

בנוסף לשימושו לשיכוך כאבים, אוקסיקודון נבחן גם לטיפול במצבים רפואיים אחרים כמו תסמונת כאב כרונית ופיברומיאלגיה. מצבים אלו כוללים כאבים מתמשכים וקשים, שאינם מגיבים טוב לטיפולים אחרים. הטיפול באוקסיקודון במצבים אלו דורש מעקב רפואי קפדני והתאמת מינון מדויקת כדי למנוע סיכון להתמכרות ותופעות לוואי חמורות.

טיפול בכאב כרוני #

אוקסיקודון משמש לעיתים קרובות כחלק מתוכנית טיפול בכאב כרוני, במיוחד אצל מטופלים עם כאב ממושך שנובע ממחלות כמו דלקת פרקים, כאבי גב תחתון כרוניים, ופציעות נוירולוגיות. השימוש באוקסיקודון במקרים אלו מאפשר למטופלים לחזור לתפקוד יומיומי ולהפחית את הסבל המתמשך.

טיפול בכאב אקוטי #

במקרים של כאב אקוטי, כמו לאחר ניתוח או פציעה טראומטית, אוקסיקודון מספק הקלה מהירה ויעילה. הוא עוזר להפחית את הכאב החריף ומאפשר למטופלים להתמודד טוב יותר עם התהליך הריפוי. במצבים אלו, השימוש באוקסיקודון בדרך כלל מוגבל לתקופות קצרות כדי למנוע סיכון להתמכרות.

טיפול בכאב סרטן #

אוקסיקודון מהווה מרכיב חשוב בטיפול בכאב הקשור למחלת הסרטן. הכאב שנגרם מגידולים סרטניים או מטיפולים כמו כימותרפיה והקרנות יכול להיות עוצמתי וקשה לטיפול. במקרים אלו, אוקסיקודון מספק הקלה משמעותית ומשפר את איכות החיים של המטופלים. השימוש בו נעשה במינונים מדורגים ותחת פיקוח רפואי קפדני.

פיברומיאלגיה #

פיברומיאלגיה היא תסמונת הגורמת לכאבים מפושטים ולרגישות יתר במערכת השרירים והשלד. אוקסיקודון נבחן כטיפול אפשרי עבור מטופלים שלא מגיבים טוב לטיפולים אחרים. הוא עוזר להקל על הכאב המפושט ומשפר את היכולת לתפקד יומיומית.

תסמונת כאב כרונית #

אוקסיקודון יכול לשמש גם בטיפול בתסמונת כאב כרונית, מצב רפואי שבו המטופלים סובלים מכאב מתמשך ומפושט ללא גורם ברור. התרופה משפרת את מצבם של המטופלים ומשפרת את איכות חייהם. עם זאת, יש להשתמש באוקסיקודון בזהירות ולהתייעץ עם רופא מומחה לפני תחילת הטיפול.

הערכת הטיפול #

בכל שימוש באוקסיקודון לטיפול בכאב או בהפרעות אחרות, יש לבצע הערכה מקיפה של מצב המטופל. הרופא המטפל צריך לקבוע את מינון התרופה המתאים, להעריך את יעילותה, ולעקוב אחר תופעות הלוואי. חשוב להיות מודעים לסיכונים ולתופעות הלוואי הפוטנציאליות ולהתאים את הטיפול לפי הצורך.

תופעות לוואי #

תופעות לוואי נפוצות #

 • דופק מהיר
 • עלייה בלחץ הדם
 • יובש בפה
 • ירידה בתיאבון
 • קשיי שינה

תופעות לוואי חמורות #

 • דיכוי נשימתי
 • בלבול
 • הזיות
 • התקפי חרדה
 • דיכאון

חוקיות #

חוקיות בעולם #

אוקסיקודון נחשב לחומר מבוקר ברוב מדינות העולם. בארצות הברית, הוא מסווג כחומר מבוקר מדרגה שנייה (Schedule II), מה שאומר שיש לו שימוש רפואי מוכר אך יש לו גם פוטנציאל גבוה לשימוש לרעה ולהתמכרות. באירופה, אוקסיקודון מסווג גם הוא כחומר מבוקר, והחוקיות שלו משתנה בין המדינות השונות.

המצב בישראל #

בישראל, אוקסיקודון נחשב לחומר מבוקר ונכלל בפקודת הסמים המסוכנים. השימוש, האחזקה, הייצור והסחר באוקסיקודון מוסדרים על פי החוק, והשימוש בו למטרות רפואיות אפשרי אך ורק במרשם רפואי.

כימיה ומינוח #

מבנה כימי #

אוקסיקודון שייך למשפחת האופיאטים, שהן נגזרות של מורפין. המבנה הכימי של אוקסיקודון כולל טבעת מורפינאנית עם קבוצת הידרוקסיל (OH) בעמדה 14 וקבוצת מתוקסי (OCH3) בעמדה 3. הנוסחה הכימית של אוקסיקודון היא C18H21NO4, ומשקל המולקולרי שלו הוא 315.37 גרם למול.

המבנה הכימי הייחודי של אוקסיקודון כולל את האלמנטים הבאים:

 • טבעת מורפינאנית: המבנה הבסיסי של אוקסיקודון מורכב מטבעת בנזנית המקושרת למספר טבעות נוספות המייצרות מבנה תלת-ממדי קשיח. טבעת זו היא תכונה משותפת לכל נגזרות המורפין.
 • קבוצת הידרוקסיל בעמדה 14: נוכחות קבוצת ההידרוקסיל בעמדה זו מעניקה לאוקסיקודון את יכולת הקישור החזקה לקולטנים האופיאטיים, מה שמשפר את היעילות שלו כשיכוך כאבים.
 • קבוצת מתוקסי בעמדה 3: קבוצת המתוקסי בעמדה 3 משפרת את היכולת של התרופה לחצות את מחסום הדם-מוח, מה שמאפשר לאוקסיקודון לפעול מהר יותר במערכת העצבים המרכזית.

מינוח #

אוקסיקודון מכונה גם בשם OxyContin בשל השם המסחרי של התרופה הפופולרית המבוססת עליו, שפותחה על ידי חברת Purdue Pharma. OxyContin הוא השם המסחרי של גרסה של אוקסיקודון המשחררת את החומר הפעיל בצורה מושהה לאורך זמן, כדי להבטיח הקלה ממושכת על כאבים.

מינוחים נוספים #

 • Oxycodone HCl: זו הצורה הנפוצה ביותר של אוקסיקודון בשימוש רפואי, שבה התרופה מקושרת למלח הידרוכלוריד (HCl) כדי לשפר את המסיסות והספיגה בגוף.
 • Percocet: זהו שם מסחרי לתרופה המשלבת אוקסיקודון ואצטמינופן (פרצטמול), ומשמשת לשיכוך כאבים חזקים יותר.
 • Roxicodone: צורת שחרור מיידי של אוקסיקודון המשמשת לטיפול בכאבים אקוטיים.

תרופות נגזרות #

 • OxyContin: משמשת לשחרור מושהה ומאפשרת טיפול בכאב כרוני הדורש שיכוך ממושך.
 • Percocet: שילוב של אוקסיקודון עם אצטמינופן, המשמש לשיכוך כאבים חזקים.
 • Roxicodone: צורה של אוקסיקודון עם שחרור מיידי לטיפול בכאבים אקוטיים.

השפעות הכימיה על הפעילות הפרמקולוגית #

המבנה הכימי הייחודי של אוקסיקודון משפיע על האופן שבו הוא פועל במערכת העצבים המרכזית. היכולת שלו לחצות את מחסום הדם-מוח ולהיקשר חזק לקולטנים האופיאטיים מאפשרת לו לפעול במהירות וביעילות כשיכוך כאבים. עם זאת, תכונות אלו גם מגבירות את הפוטנציאל להתמכרות ולשימוש לרעה.

כימיה סינתטית #

אוקסיקודון מיוצר בתהליך כימי סינתטי מורכב, המתחיל ממורפינאנן. תהליך זה כולל מספר שלבים של ריאקציות כימיות, כולל אוקסידציה והידרוקסילציה, כדי ליצור את המולקולה הפעילה של אוקסיקודון. השימוש בתהליכים כימיים מדויקים מבטיח את ייצורו של החומר הטהור והפעיל מבחינה פרמקולוגית.

שימוש במחקר ובקליניקה #

אוקסיקודון נמצא בשימוש נרחב הן במחקר והן בטיפול קליני. מחקרים רבים נעשים כדי להבין טוב יותר את מנגנון הפעולה שלו, את ההשפעות הפיזיולוגיות והפסיכולוגיות שלו, ואת הדרכים הטובות ביותר להשתמש בו בצורה בטוחה ויעילה בטיפול בכאב.

חברה ותרבות #

השפעות על החברה והתרבות #

השימוש באוקסיקודון משפיע על החברה והתרבות בדרכים רבות. התרופה מסייעת להקלה על כאבים עבור חולים רבים, ומאפשרת להם לחזור לתפקוד יומיומי ולשפר את איכות חייהם. עם זאת, השימוש הלא מבוקר באוקסיקודון כממריץ וכמשכך כאבים מוביל לבעיות בריאותיות חמורות, התמכרות וסיכון לחיי המשתמשים. התמכרות לאוקסיקודון משפיעה על משפחות וקהילות, ומביאה לעיתים קרובות לפגיעה כלכלית ונפשית חמורה.

מגפת האופיודים בארצות הברית #

בארצות הברית, השימוש הלא מבוקר באוקסיקודון ובתרופות אופיאטיות אחרות הוביל למגפת האופיודים. במהלך השנים, השימוש וההתמכרות לאוקסיקודון הפכו לבעיה ציבורית רחבת היקף, עם עלייה חדה במספר מקרי המוות ממנות יתר. מגפת האופיודים נגרמה בחלקה הגדול עקב רישום מרובה של תרופות אופיאטיות על ידי רופאים, תוך הפחתת המודעות לסיכון ההתמכרותי שלהן.

חברת Purdue Pharma, היצרנית של OxyContin, הואשמה בהטעיה מכוונת של הציבור והרופאים לגבי סיכוני ההתמכרות של התרופה. בשנת 2007, החברה נקנסה בסכום גבוה והורשעה בקידום מטעה של התרופה. בעקבות זאת, החלה התמקדות ציבורית ברפורמות לרישום והפצה של תרופות אופיאטיות, כולל הגבלת מרשמים והגברת המודעות לסיכונים.

תוכניות מניעה וחינוך #

המאבק בשימוש לרעה באוקסיקודון כולל תוכניות מניעה, חינוך והעלאת מודעות לסכנות החומר ולפגיעתו הרבה. ארגוני בריאות הציבור ורשויות החוק מקיימים קמפיינים להעלאת המודעות לסכנות השימוש באוקסיקודון ולהפחתת השימוש הלא חוקי. תוכניות מניעה בבתי ספר ובקהילות מסייעות לחינוך בני נוער לגבי הסכנות והנזקים הכרוכים בשימוש באוקסיקודון. תוכניות אלו כוללות הרצאות, סדנאות וחומרי לימוד המכוונים להגברת המודעות ולהקטנת הסיכון לשימוש לרעה.

תוכניות טיפול ותמיכה #

תוכניות טיפול ותמיכה מסייעות למכורים לאוקסיקודון להיגמל מהשימוש בחומר ולשקם את חייהם. תוכניות אלו כוללות טיפול תרופתי להפחתת תסמיני הגמילה, תמיכה פסיכולוגית ושיקום. התמיכה במכורים נמשכת לאורך זמן וכוללת מעקב רפואי ופסיכולוגי על מנת להבטיח את הצלחת התהליך ולמנוע חזרה לשימוש.

השפעה על מערכות הבריאות והמשפט #

מגפת האופיודים בארצות הברית הביאה לעומס משמעותי על מערכות הבריאות והמשפט. בתי החולים ומרכזי הטיפול נאלצו להתמודד עם מספר רב של מקרי חירום כתוצאה ממנות יתר, וטיפול במכורים הצריך משאבים רבים. במקביל, מערכות המשפט טיפלו במקרים רבים של עבירות הקשורות לשימוש וסחר לא חוקי באוקסיקודון. ההתמודדות עם הבעיה כללה גם חקיקה ורגולציה מחמירה יותר על רישום ושימוש בתרופות אופיאטיות.

דרכי נטילת הסם #

דרכי נטילה שונות #

אוקסיקודון ניתן לנטילה במגוון דרכים, כאשר כל דרך משפיעה על מהירות ועל עוצמת ההשפעה של החומר:

 • בליעה: אוקסיקודון נלקח בדרך כלל בצורת טבליות או קפסולות. השפעות הבליעה מתחילות לאחר 30-45 דקות ונמשכות 4-6 שעות.
 • הזרקה: הזרקת אוקסיקודון מספקת את ההשפעה המהירה והחזקה ביותר, אך היא גם מסוכנת ביותר בשל הסיכון לזיהומים ומחלות המועברות בדם.
 • הרחה: הרחת אוקסיקודון בצורת אבקה היא דרך נוספת לקבלת השפעות מהירות יותר. ההשפעות מתחילות תוך 15-20 דקות ונמשכות פחות זמן מהבליעה.

אינטראקציות #

אוקסיקודון עשוי ליצור אינטראקציות עם תרופות אחרות, כולל מדכאי מערכת העצבים המרכזית, נוגדי דיכאון, ומשככי כאבים אחרים. אינטראקציות אלו עלולות להגביר את הסיכון לתופעות לוואי חמורות כמו דיכוי נשימתי, דופק לא סדיר, ולחץ דם נמוך. לכן, יש להיוועץ ברופא לפני תחילת הטיפול באוקסיקודון אם נוטלים תרופות נוספות.

מטבוליזם #

תהליך המטבוליזם #

אוקסיקודון עובר תהליך מטבוליזם בכבד, שהוא השלב המרכזי בפירוק התרופה והפיכתה לחומרים הניתנים להפרשה מהגוף. האנזים המרכזי האחראי על מטבוליזם של אוקסיקודון הוא CYP3A4, אך גם האנזים CYP2D6 משתתף בתהליך זה. תהליך המטבוליזם כולל המרה של אוקסיקודון למספר מטבוליטים פעילים ולא פעילים.

מטבוליטים פעילים #

המטבוליטים הפעילים של אוקסיקודון כוללים את אוקסימורפון ונוראוקסיקודון:

 • אוקסימורפון: מטבוליט זה נחשב לפעיל ביותר מבחינת הפעילות האופיאטית שלו. אוקסימורפון נקשר לקולטני אופיאטים במוח ובמערכת העצבים המרכזית ומשפיע על תחושת הכאב והאופוריה בדומה לאוקסיקודון.
 • נוראוקסיקודון: מטבוליט זה פחות פעיל מאוקסימורפון ואוקסיקודון עצמו, אך הוא עדיין תורם להשפעות הכוללות של התרופה בגוף.

מטבוליטים לא פעילים #

המטבוליטים הלא פעילים נוצרים גם הם בתהליך המטבוליזם של אוקסיקודון ומופרשים מהגוף דרך הכליות בשתן. תהליך זה מבטיח שהחומרים הפעילים יתפנו מהגוף בצורה בטוחה ויעילה, ומסייע במניעת הצטברות רעילה של התרופה בגוף.

השפעות המטבוליזם על משך הפעולה #

מטבוליזם של אוקסיקודון משפיע על משך הפעולה והיעילות של התרופה. זמן מחצית החיים של אוקסיקודון הוא 3-5 שעות, אך פעילות המטבוליטים הפעילים יכולה להאריך את השפעות התרופה. ההשפעות המורחבות של המטבוליטים הפעילים עשויות לסייע בהקלה ממושכת על הכאב, אך גם להעלות את הסיכון לתופעות לוואי ולהתמכרות.

השפעות גנטיות על המטבוליזם #

הביטוי והפעילות של האנזימים CYP3A4 ו-CYP2D6 יכולים להשתנות בין אנשים שונים, מה שמשפיע על האופן שבו הגוף מפרק את אוקסיקודון. שינויים גנטיים (פולימורפיזמים) באנזימים אלו יכולים לגרום להבדלים בפרופיל המטבוליזם, כאשר אצל חלק מהמטופלים התרופה מתפרקת מהר יותר או לאט יותר מהצפוי. זה עשוי לדרוש התאמות במינון ובמעקב הרפואי כדי להבטיח טיפול יעיל ובטוח.

אינטראקציות עם תרופות אחרות #

מכיוון שאוקסיקודון מתפרק על ידי האנזימים CYP3A4 ו-CYP2D6, תרופות אחרות המפעילות או מעכבות אנזימים אלו יכולות להשפיע על רמת האוקסיקודון בדם. לדוגמה, תרופות כמו קטוקונזול (מעכב CYP3A4) יכולות להעלות את רמות האוקסיקודון בדם ולהגביר את הסיכון לתופעות לוואי, בעוד תרופות כמו ריפאמפין (מפעיל CYP3A4) יכולות להפחית את רמות האוקסיקודון ולהפחית את יעילותו.


ראו גם #

קישורים חיצוניים #

עבור למעלה