הרואין, התמכרות להרואין, גמילה מהרואין

נתונים #

נתונים כימיים #

 • נוסחה כימית: C21H23NO5
 • משקל מולקולרי: 369.42 גרם למול
 • שם כימי: (5α,6α)-7,8-Didehydro-4,5-epoxy-17-methylmorphinan-3,6-diyl diacetate
 • מספר CAS: 561-27-3
 • מצב צבירה: אבקה גבישית לבנה או חומה
 • מסיסות: מסיס במים ובממסים אורגניים כמו אלכוהול
 • נקודת התכה: 173 מעלות צלזיוס
 • נקודת רתיחה: הרואין מתפרק בטמפרטורות גבוהות, ולכן אין לו נקודת רתיחה מוגדרת
 • מבנה כימי: אסתר של חומצה אצטית ומורפין, הכולל שתי קבוצות אצטיליות הקשורות למולקולת המורפין

נתונים פרמקוקינטיים #

 • זמינות ביולוגית: 30-35% (בדרך הפומית), 44-61% (בשאיפה), קרוב ל-100% (בהזרקה תוך ורידית)
 • קישור לחלבונים: כ-35%
 • מטבוליזם: מטבוליזם ראשוני בכבד, בו הרואין מומר ל-6-Monoacetylmorphine (6-MAM) ולאחר מכן למורפין
 • מחצית חיים ביולוגית: כ-3 עד 8 דקות (הרואין עצמו), כ-2 עד 3 שעות (מורפין)
 • הפרשה: מופרש בעיקר דרך הכליות בצורת מורפין וחומצה מורפינית
 • נתיב מתן: הזרקה תוך ורידית, שאיפה, עישון, דרך הפה
 • התחלת פעולה: מספר שניות עד דקות (בהזרקה), מספר דקות (בשאיפה או עישון), כ-30 עד 45 דקות (בדרך הפומית)
 • משך פעולה: 3 עד 5 שעות
 • נפח פיזור: כ-1.5 ליטר לק"ג
 • פינוי: הפינוי הראשוני בכבד, הפרשה דרך הכליות

היסטוריה #

הרואין, הידוע גם בשם דיאצטילמורפין, הוא נגזרת סינתטית של מורפין המופק מצמח הפרג. הרואין סונתז לראשונה בשנת 1874 על ידי הכימאי הבריטי צ'ארלס רייט. בניגוד לחומרים אופיאטים אחרים, הרואין לא זכה לתשומת לב רבה במשך מספר עשורים, עד שהתגלה מחדש על ידי חוקרים נוספים בסוף המאה ה-19. בשנת 1898, חברת התרופות הגרמנית באייר החלה לשווק את הרואין כתרופה לשיעול וכתחליף פחות ממכר למורפין. הרואין נמכר כתרופה שאינה ממכרת והומלץ לשימוש להקלה על כאבים חזקים.

בתחילת המאה ה-20, החלו להתגלות תופעות הלוואי הקשות של השימוש בהרואין, כולל הסיכון הגבוה להתמכרות. הרופאים והחוקרים הבינו כי הרואין אינו תחליף בטוח למורפין וכי יש לו פוטנציאל ממכר חזק מאוד. בשנות ה-20 של המאה ה-20, המדינות השונות החלו להטיל הגבלות על השימוש בהרואין, והוא הפך לסם בלתי חוקי במרבית העולם. עם השנים, הרואין הפך לסם נפוץ בשוק השחור והחל להוות בעיה חמורה של בריאות הציבור והפלילית.

במהלך המאה ה-20, ההתמכרות להרואין התפשטה ברחבי העולם, בעיקר בערים הגדולות ובקהילות שוליים. השימוש בהרואין הפך למגפה בחלקים רבים של ארצות הברית ואירופה, וממשלות נאלצו להתמודד עם ההשלכות החברתיות, הכלכליות והבריאותיות של הסם. כיום, הרואין נחשב לאחד הסמים המסוכנים והממכרים ביותר בעולם, והשימוש בו נתקל בהתנגדות רחבה מצד ממשלות, ארגוני בריאות וקהילות ברחבי העולם.

כימיה ופרמקולוגיה #

כימיה #

הרואין הוא נגזרת סינתטית של מורפין, והוא מיוצר באמצעות תהליך של אצטילציה. בתהליך זה, מולקולות של חומצה אצטית מחוברות למולקולות של מורפין, מה שיוצר את הדיאצטילמורפין, הידוע בשמו הרואין. הנוסחה הכימית של הרואין היא C21H23NO5. החומר מופיע בדרך כלל כאבקה לבנה או חומה, התלויה בתהליכי הייצור ובטוהר החומר. הרואין הוא תרכובת המסיסה במים, מה שמאפשר את הזרקתו ישירות לווריד, דרך שמקנה לו השפעה מהירה וחזקה במיוחד.

הרואין, בהיותו אסתר של חומצה אצטית ומורפין, מתפרק במהירות לאחר הכניסה לגוף למורפין ולמולקולות נוספות. תהליך זה מתרחש בעיקר בכבד, שם אנזימים מסוימים ממירים את הרואין למורפין ולמטבוליטים נוספים. המטבוליטים האלו כוללים את 6-Monoacetylmorphine, שהוא חלק מהתהליך המטבולי שמסייע לשחרור המורפין בגוף. השפעותיו החזקות של הרואין נובעות בעיקר מהיכולת שלו לחדור במהירות למוח ולפעול על הקולטנים האופיואידיים.

פרמקולוגיה #

הרואין הוא אופיואיד חזק שפועל על מערכת העצבים המרכזית. לאחר ההזרקה, הרואין עובר במהירות דרך מחסום דם-מוח ומומר למורפין. המורפין נקשר לקולטנים האופיואידיים במוח ומפעיל אותם, מה שגורם לתחושת אופוריה חזקה ולהפחתת כאב. קולטנים אלה מצויים במערכת העצבים המרכזית ובאזורים נוספים בגוף, והפעלתם מובילה לשחרור דופמין, מוליך עצבי שמקנה תחושת עונג וסיפוק. השפעתו המהירה והחזקה של הרואין על המוח היא אחת הסיבות המרכזיות למידת התמכרותו הגבוהה.

ההשפעות של הרואין מתחילות מספר דקות לאחר ההזרקה ונמשכות בין ארבע לחמש שעות. תחושת האופוריה הראשונית מתחלפת בתחושת רוגע ונמנום. השפעות אלו כוללות גם דיכוי נשימתי, מה שיכול להוביל לסיכון גבוה במקרי מנת יתר. לאורך זמן, השימוש בהרואין משפיע גם על מערכת החיסון, מערכת העיכול ומערכות גוף נוספות, וגורם לנזק נרחב לגוף כולו.

התמכרות וסכנות #

התמכרות #

הרואין נחשב לאחד הסמים הממכרים ביותר. השימוש בו מוביל להתמכרות פיזית ונפשית במהירות יחסית, ולעיתים קרובות לאחר מספר מועט של שימושים. המשתמשים ברואין חווים תחושת אופוריה חזקה שמובילה לשימוש חוזר ונשנה. עם הזמן, הגוף מפתח סבילות לסם, מה שמחייב את המשתמש להגדיל את המינון כדי להשיג את אותה תחושת אופוריה. ההתמכרות להרואין כוללת גם תלות פיזית קשה, כך שהפסקת השימוש מובילה לתסמיני גמילה חמורים.

תסמיני הגמילה מהרואין כוללים חרדה, דיכאון, כאבי שרירים, שלשולים והקאות. תסמינים אלו יכולים להיות קשים מאוד ומכאיבים, מה שמקשה על המשתמשים להפסיק את השימוש ללא תמיכה מקצועית. הגמילה הפיזית היא תהליך מורכב הכולל שלבים שונים, ולעיתים קרובות נדרשת תמיכה רפואית ופסיכולוגית ממושכת כדי להתמודד עם התסמינים הקשים ולהתגבר על התלות בסם.

סכנות #

השימוש בהרואין כרוך בסיכונים רבים ומגוונים. אחד הסיכונים הגדולים ביותר הוא הסיכון למנת יתר, שיכולה להוביל לדיכוי נשימתי ולמוות. מנת יתר מתרחשת כאשר כמות הסם הנכנסת לגוף גבוהה מהיכולת של הגוף לעבד אותה, מה שמוביל לדיכוי של מערכת העצבים המרכזית ולכשל נשימתי. נוסף על כך, השימוש המתמשך בהרואין עלול לגרום לפיתוח תלות פיזיולוגית ונפשית חזקה, וכן לחשיפה למחלות זיהומיות כגון הפטיטיס ו-HIV עקב שימוש במחטים מזוהמות.

השימוש בהרואין משפיע גם על הבריאות הכללית של המשתמשים. התמכרות להרואין מובילה לעיתים קרובות להזנחת הבריאות הכללית, תת-תזונה ופגיעה במערכות הגוף השונות, כולל הכבד, הכליות והמוח. התמכרות להרואין משפיעה גם על התפקוד החברתי והכלכלי של המשתמשים, מה שמוביל לעיתים קרובות לבעיות כלכליות, משפטיות וחברתיות חמורות.

שימוש רפואי ותופעות לוואי #

שימוש רפואי #

השימוש הרפואי בהרואין מוגבל ביותר בעולם המודרני, ומתרכז בעיקר בהקלה על כאבים כרוניים במצבים חמורים בהם תרופות אחרות אינן יעילות. בריטניה היא אחת המדינות המעטות בהן השימוש בהרואין למטרות רפואיות מותר תחת פיקוח קפדני. הרואין משמש לעיתים נדירות כאנלגטיקה (משכך כאבים) במקרים קיצוניים של כאב חמור, כאשר תרופות אחרות אינן מספקות הקלה מספקת.

השימוש הרפואי בהרואין מצריך פיקוח רפואי צמוד, והמטופלים מקבלים את הסם במינונים מדודים ובהתאם להנחיות רפואיות קפדניות. המטרה העיקרית בשימוש הרפואי היא לספק הקלה על כאב חמור ולשפר את איכות החיים של המטופלים הסובלים מכאב כרוני קשה.

התוויות נגד ותופעות לוואי #

הרואין אינו מתאים לשימוש במצבים רבים, כולל מחלות לב וריאות, הריון והנקה, ומחלות כבד וכליות. תופעות הלוואי של הרואין כוללות דיכוי נשימתי, בחילות, הקאות, גירוד ועצירות. השימוש הממושך בהרואין עלול להוביל לסיכון מוגבר למחלות זיהומיות ולתלות פיזיולוגית חמורה.

השימוש בהרואין עלול לגרום גם לדיכאון, חרדה ובעיות נפשיות נוספות. התמכרות להרואין משפיעה גם על הקשרים החברתיים והמשפחתיים של המשתמשים, ולעיתים קרובות מובילה לבעיות חברתיות וכלכליות חמורות. תופעות הלוואי הפיזיות והנפשיות של הרואין מדגישות את הסיכון הגבוה שבשימוש בו, ואת הצורך בתמיכה מקצועית מתמשכת למכורים.

חוקיות ומצב בעולם #

חוקיות #

הרואין מסווג כסם בלתי חוקי ברוב מדינות העולם. האמנה הבינלאומית על סמים פסיכוטרופיים של האומות המאוחדות משנת 1961 כוללת את הרואין כתרופה מסוכנת ללא שימוש רפואי מקובל. רוב המדינות אסרו את השימוש, ההחזקה והסחר בהרואין, והעונשים על עבירות הקשורות להרואין הם חמורים ביותר.

ישנן מדינות המאפשרות שימוש מוגבל בהרואין למטרות מחקר רפואי, תחת פיקוח קפדני. במדינות אלו, השימוש בהרואין מותר רק במסגרת מחקרים רפואיים קליניים המיועדים לבחון את יעילותו ובטיחותו של הסם בטיפול במצבים רפואיים חמורים. השימוש הרפואי בהרואין מוגבל מאוד ומפוקח בצורה הדוקה על ידי רשויות הבריאות והממשלה.

המצב בישראל #

בישראל, הרואין מסווג כסם מסוכן ואינו חוקי לשימוש או להחזקה. הרואין נפוץ בקרב אוכלוסיות מסוימות, במיוחד בקרב משתמשים בסמים קשים. השימוש בהרואין בישראל מוביל לבעיות בריאותיות, חברתיות וכלכליות רבות, וההתמודדות עם התמכרות להרואין מצריכה תמיכה וטיפול מקצועי נרחב.

ישנם מספר ארגונים וגופים בישראל המספקים תמיכה וטיפול למכורים להרואין. מרכזי גמילה וייעוץ רפואי ופסיכולוגי מספקים סיוע למכורים ולמשפחותיהם, ומסייעים בתהליך הגמילה והשיקום. התמודדות עם התמכרות להרואין היא תהליך מורכב המצריך תמיכה רפואית, פסיכולוגית וחברתית מתמשכת.

המצב בעולם #

הרואין נחשב לאחד הסמים המסוכנים והממכרים ביותר בעולם. מדינות רבות מתמודדות עם בעיות התמכרות נרחבות להרואין, במיוחד בארצות הברית ובאירופה. השימוש בהרואין גורם לבעיות בריאותיות וחברתיות חמורות, וממשלות ברחבי העולם משקיעות משאבים רבים בניסיונות לצמצם את השימוש בסם ולהתמודד עם ההשלכות שלו.

במדינות מסוימות, כמו שווייץ והולנד, קיימות תוכניות טיפול מבוססות חלוקת הרואין בפיקוח רפואי. תוכניות אלו מיועדות להפחית את הנזק הבריאותי והחברתי של השימוש בהרואין, ולשפר את איכות החיים של המכורים. התוכניות כוללות מתן הרואין במינונים מדודים תחת פיקוח רפואי, ומתן תמיכה פסיכולוגית וחברתית למכורים.

השפעות והשפעות ארוכות טווח #

השפעות #

השימוש בהרואין גורם למגוון רחב של השפעות גופניות ונפשיות. מיד לאחר הנטילה, המשתמשים חווים תחושת אופוריה חזקה, אך זו מלווה בהשפעות שליליות כמו תחושת כבדות בגפיים, יובש בפה, גירוד ועצירות. השימוש המתמשך בהרואין פוגע במערכת החיסונית, במערכת העיכול ובמערכת הנשימה, וגורם לתלות פיזיולוגית קשה.

השפעותיו המיידיות של הרואין כוללות גם תחושת רוגע ונמנום, אך הן עלולות לכלול גם תופעות לוואי חמורות כמו דיכוי נשימתי, ירידה בלחץ הדם ותחושת עילפון. השימוש בהרואין משפיע גם על התפקוד המנטלי, וגורם לבלבול, הזיות ושינויים במצב הרוח.

השפעות ארוכות טווח #

השפעות ארוכות טווח של השימוש בהרואין כוללות נזקים מוחיים, ירידה בתפקוד הקוגניטיבי, נזקים לכבד ולכליות, ופגיעה במערכת החיסונית. משתמשים כרוניים עלולים לסבול ממחלות זיהומיות קשות עקב שימוש במחטים לא סטריליות, כולל הפטיטיס ו-HIV. בנוסף, השימוש הארוך טווח בהרואין עלול לגרום לדיכאון כרוני, חרדות ובעיות נפשיות נוספות.

ההשפעות ארוכות הטווח של השימוש בהרואין כוללות גם נזקים כלכליים וחברתיים. התמכרות להרואין מובילה לעיתים קרובות לאובדן מקום העבודה, בעיות כלכליות, והתרחקות מהמשפחה ומהחברים. ההתמודדות עם התמכרות להרואין מצריכה תמיכה מקצועית מתמשכת ומאמץ רב מצד המטופלים ומשפחותיהם.

אינטראקציות וטרמינולוגיה #

אינטראקציות #

הרואין יכול לגרום לאינטראקציות מסוכנות עם תרופות אחרות, במיוחד עם תרופות מרדימות ואופיואידים אחרים. אינטראקציות אלו עלולות להוביל לדיכוי נשימתי חמור, לבעיות בלב ולסיכונים בריאותיים חמורים אחרים. לכן, חשוב להימנע משימוש בהרואין יחד עם תרופות אחרות, במיוחד ללא ייעוץ רפואי.

הרואין יכול גם להגיב עם אלכוהול וסמים אחרים, ולהגביר את הסיכון למנת יתר ולתופעות לוואי חמורות. השילוב של הרואין עם סמים אחרים יכול להוביל לתופעות לא צפויות ולסיכונים בריאותיים חמורים. השימוש בהרואין יחד עם סמים נוספים מגביר את הסיכון לפיתוח תלות פיזיולוגית ונפשית מורכבת יותר, מה שמקשה על תהליך הגמילה והשיקום.

טרמינולוגיה #

הרואין ידוע גם בשמות רחוב רבים כמו "סוס", "סקג", "הנקי" ו"שוקולד". הכינויים השונים משתנים בין אזורים שונים ובין קבוצות משתמשים שונות. השימוש בשמות רחוב נובע מרצון להסתיר את השימוש בסם ולהימנע מהתפסות על ידי הרשויות. הטרמינולוגיה המגוונת גם משקפת את התרבות הסביבתית והחברתית של המשתמשים בסם, ומעידה על הנוכחות הרחבה של הרואין בחברה.

השמות השונים בהם מכונה הרואין משמשים גם לתיאור סוגי הרואין שונים בעלי טוהר ומקורות שונים. השמות משמשים לזיהוי ולשיווק של הסם בשוק השחור, ולעיתים קרובות כוללים רמזים למידת הטוהר או לדרך הייצור של החומר. הטרמינולוגיה סביב הרואין היא חלק מהתרבות הרחבה של השימוש בסמים, והיא משקפת את האתגרים החברתיים והבריאותיים הנלווים לשימוש בסם.

מִיוּן ורעילות #

מִיוּן #

הרואין מסווג תחת קטגוריית האופיואידים, שהם קבוצת סמים שמופקים מצמח הפרג. קבוצת האופיואידים כוללת גם סמים טבעיים כמו מורפין וקודאין, וגם נגזרות סינתטיות כמו פנטניל ואוקסיקודון. הרואין נחשב לאחד האופיואידים החזקים והממכרים ביותר. הרואין והאופיואידים האחרים פועלים על מערכת העצבים המרכזית על ידי הפעלת קולטנים אופיואידיים, מה שמוביל לשחרור דופמין ולהפחתת כאב.

הסיווג של הרואין כחומר אופיואידי ממחיש את עוצמתו והשפעתו הרבה על מערכת העצבים והגוף. הרואין הוא חלק מקבוצת חומרים שיש להם פוטנציאל ממכר חזק מאוד והשפעה רבה על הבריאות הפיזית והנפשית של המשתמשים. המיון של הרואין במסגרת האופיואידים הוא חלק מהמאמץ להבחין בין סוגי סמים שונים ולהבין את השפעותיהם והתנהגותם.

רעילות #

הרואין הוא סם רעיל ביותר במינונים גבוהים. מנת יתר של הרואין יכולה לגרום לדיכוי נשימתי, אובדן הכרה ומוות. הסיכון למנת יתר עולה בשימוש בסמים לא טהורים שמכילים תוספים רעילים. הרעלת הרואין דורשת טיפול רפואי מיידי, ולעיתים קרובות שימוש בנלוקסון, אנטגוניסט לאופיואידים, כדי להפחית את השפעות הסם ולהציל חיים.

הרעילות של הרואין משקפת את הפוטנציאל המסוכן של השימוש בסם. מעבר לסיכון המיידי של מנת יתר, השימוש המתמשך בהרואין פוגע במערכות הגוף השונות, כולל המוח, הכבד והכליות. השימוש בהרואין גורם לנזק מצטבר לרקמות ולאיברים הפנימיים, וההתמודדות עם הרעילות של הסם היא חלק מהותי מהטיפול במכורים.

חברה ותרבות #

השימוש בהרואין משפיע על החברה והתרבות בדרכים רבות. התמכרות להרואין משפיעה על המשפחות, על הכלכלה ועל מערכות הבריאות והחוק. התמכרות לסמים פוגעת ביכולת התפקודית של הפרט, מה שמוביל לאובדן מקום עבודה, הזנחת החינוך והכשרות מקצועיות, והתדרדרות כלכלית. בנוסף, התמכרות להרואין משפיעה גם על הקשרים החברתיים והמשפחתיים, ולעיתים קרובות מובילה לפירוק משפחות ולהתרחקות מהמעגל החברתי.

במקביל, התרבות הפופולרית מציגה לעיתים את השימוש בהרואין בספרות, במוזיקה ובקולנוע, מה שמוסיף להילה הרומנטית המסוכנת של הסם. אמנים וסופרים שונים תיארו את חוויותיהם עם הרואין, לעיתים באופן שמגביר את הסקרנות והמשיכה לשימוש בסם. החברה מתמודדת עם האתגר של הפחתת השימוש בהרואין באמצעות חינוך, מדיניות חוקית וטיפול תומך למכורים. המאבק בשימוש בהרואין כולל גם תוכניות מניעה, חינוך והעלאת מודעות לסכנות הסם ולפגיעתו הרבה.


לקריאה נוספת וקישורים חיצוניים #

לקריאה נוספת #

קריאת ספרות מחקרית על התמכרות להרואין והשפעותיו הפיזיולוגיות והפסיכולוגיות היא חשובה להבנת התופעה. מחקרים רבים נכתבו על הנזקים הבריאותיים של הרואין, על תהליכי ההתמכרות והגמילה, ועל ההשפעות החברתיות והכלכליות של השימוש בסם. נוסף על כך, מחקרים על יעילות תוכניות גמילה ושיטות טיפול חדשניות מציעים תובנות חשובות על האסטרטגיות השונות להתמודדות עם ההתמכרות ולהגברת הסיכוי להצלחה בתהליך הגמילה והשיקום.

 1. ספרות מחקרית על התמכרות להרואין והשפעותיו הפיזיולוגיות והפסיכולוגיות.
 2. מחקרים על יעילות תוכניות גמילה ושיטות טיפול חדשניות.
 3. דוחות של ארגונים בינלאומיים על מצב השימוש בהרואין בעולם.
 4. גמילה מסמים והתמכרות לסמים: שאלות ותשובות
 5. אוקסיקונטין ואוקסיקוד: הסכנות וההתמכרות

קישורים חיצוניים #

הקישורים הבאים מציעים מידע נוסף ומקיף על הרואין והתמכרות לסמים:

 1. ארגון הבריאות העולמי (WHO)
 2. המכון הלאומי לשימוש לרעה בסמים (NIDA)
 3. האגודה הישראלית למלחמה בסמים

הערות שוליים #

הערות השוליים כוללות מידע נוסף על התהליכים הכימיים הכרוכים בסינתזת הרואין, נתונים סטטיסטיים על שיעור ההתמכרות והשימוש בהרואין ברחבי העולם, ומידע על המחקרים העדכניים בתחום הטיפול והגמילה מהסם. ההבנה המעמיקה של הרואין מצריכה ידע רחב על הכימיה, הפרמקולוגיה, הסכנות וההשפעות של הסם, וכן על האסטרטגיות היעילות להתמודדות עם ההתמכרות ולהגברת הסיכוי להצלחה בתהליך הגמילה והשיקום.

עבור למעלה