tramadol, טרמדול, טרמדקס

היסטוריה #

טרמדול (Tramadol), משכך כאבים סינתטי ממשפחת האופיואידים, פותח לראשונה בשנת 1962 על ידי החברה הגרמנית גרונטל. תחילה שווק בשם המסחרי טרמאל (Tramal), ומאז עבר מספר גלגולים ושמות מסחריים נוספים. מטרתו הראשונית הייתה לספק פתרון לכאבים בינוניים עד חזקים ללא תופעות הלוואי החמורות שמלוות אופיואידים אחרים כמו מורפין.

בשנת 1977, נכנס טרמדול לשימוש קליני ברחבי אירופה וזכה לפופולריות מהירה בזכות יעילותו ושיעור נמוך יחסית של תלות. בתחילה, התרופה הייתה זמינה בעיקר כמשכך כאבים במקרים של כאבים אקוטיים, אך עם הזמן החלה לשמש גם לטיפול בכאבים כרוניים.

במהלך שנות ה-90, התרופה אושרה לשימוש גם בארצות הברית והפכה לאחת מהתרופות הנפוצות ביותר לשיכוך כאבים. האישור בארה"ב תרם להרחבת השימוש בטרמדול ברחבי העולם, והתרופה הפכה לנפוצה ביותר בשימוש לטיפול בכאבים בינוניים עד חזקים. במהלך השנים, פותחו גרסאות שונות של טרמדול, כולל טבליות לשחרור מושהה, קפסולות וטבליות מציצה, המותאמות לצרכים שונים של המטופלים.

בתחילת שנות ה-2000, החלו להופיע דיווחים על שימוש לרעה בטרמדול, והתרופה נכנסה לפיקוח מחמיר יותר ברוב המדינות. אף על פי כן, טרמדול ממשיך להיות בשימוש נרחב בשדות הרפואה והקליניקה, ומספק פתרון יעיל לכאבים עבור מיליוני מטופלים ברחבי העולם.

במקביל לשימוש הרפואי, הוחל השימוש בטרמדול גם כתרופה לטיפול בהפרעות נוירופתיות, וכן כחלק מטיפולים בפיברומיאלגיה ומצבים כרוניים אחרים. המחקרים העדכניים ממשיכים לחקור את היתרונות והחסרונות של טרמדול, תוך חיפוש אחר דרכים לשיפור יעילותו ולהפחתת תופעות הלוואי שלו.

פרמקולוגיה #

מנגנון פעולה #

טרמדול פועל על ידי עיכוב ספיגה חוזרת של סרוטונין ונוראפינפרין, וכן על ידי קישור לקולטנים אופיואידיים מסוג μ (מיו). השפעתו הדואלית תורמת לאפקטיביות הגבוהה בשיכוך כאבים. השפעה זו גם מסבירה את היכולת של טרמדול להקל על כאבים נוירופתיים, המושפעים ממערכות עצביות שונות.

נתונים כימיים ופרמקוקינטיים #

טרמדול מתאפיין בנוסחה הכימית C16H25NO2 ומשקלו המולקולרי הוא 263.38 גרם למול. הוא נספג היטב במערכת העיכול, וזמן מחצית החיים שלו נע בין 5 ל-7 שעות. המטבוליזם של טרמדול מתבצע בכבד, בעיקר באמצעות האנזים CYP2D6, והפרשתו נעשית בעיקר דרך הכליות.

מאפייןנתון
נוסחה כימיתC16H25NO2
משקל מולקולרי263.38 גרם למול
זמן מחצית חיים5-7 שעות
מסלול מטבוליכבד, CYP2D6
דרך הפרשהכליות

שימוש רפואי #

התוויות נגד #

השימוש בטרמדול אינו מומלץ לחולים עם רגישות יתר לתרופה או לסובלים מדיכאון נשימתי חמור. יש להיזהר בשימוש בחולים עם היסטוריה של הפרעות התקפים, פגיעות ראש או עלייה בלחץ תוך-גולגולתי. יש להימנע משימוש בטרמדול בשילוב עם אלכוהול, תרופות מדכאות מערכת העצבים המרכזית או תרופות סרוטונרגיות אחרות.

תופעות לוואי #

השימוש בטרמדול עשוי לגרום למספר תופעות לוואי, כולל בחילות, סחרחורת, עייפות, עצירות ודיכאון נשימתי. תופעות נדירות יותר כוללות התקפים, עלייה בלחץ הדם ותגובות אלרגיות חמורות. מומלץ לעקוב אחרי תסמינים אלה ולפנות לייעוץ רפואי במקרה של הופעתם.

חוקיות #

חוקיות בעולם #

טרמדול נחשב לחומר מבוקר ברוב מדינות העולם. בארצות הברית, הוא מסווג כחומר מבוקר מדרגה IV, מה שאומר שיש לו שימוש רפואי לגיטימי אך גם פוטנציאל להתמכרות. הסיווג מדרגה IV נועד לאפשר גישה לטיפול בכאב תוך כדי הגבלת השימוש הלא חוקי והמניעת התמכרות. על אף הסיווג המחמיר, השימוש בטרמדול נפוץ מאוד בארה"ב בשל יעילותו בטיפול בכאבים שונים.

באירופה, הפיקוח על טרמדול משתנה בין המדינות השונות, אך ברוב המקרים הוא נחשב לחומר מרשם. במדינות רבות באירופה, טרמדול מסווג כחומר מבוקר ונדרש מרשם רפואי לשימוש בו. הפיקוח כולל גם הגבלות על כמות התרופה שניתן לרשום בפרק זמן מסוים והנחיות למעקב אחר השימוש בה כדי למנוע שימוש לרעה.

מדינות נוספות ברחבי העולם כמו קנדה, אוסטרליה וניו זילנד נוקטות בגישות דומות ומסווגות את טרמדול כחומר מבוקר. מדינות אלה מחייבות מרשם רפואי ומקיימות פיקוח הדוק על ייצורו והפצתו של טרמדול.

המצב בישראל #

בישראל, טרמדול נכלל בפקודת הסמים המסוכנים ומסווג כחומר מבוקר. שימוש, אחזקה, ייצור וסחר בטרמדול דורשים רישיון מיוחד ממשרד הבריאות. השימוש בו בישראל מותנה במרשם רפואי ותחת פיקוח רפואי. משרד הבריאות מפקח על ההפצה והשימוש בתרופה כדי למנוע שימוש לרעה והתמכרות.

כחלק מהמאמצים למניעת התמכרות ושימוש לרעה, משרד הבריאות פרסם הנחיות מחמירות למתן מרשמים לטרמדול. ההנחיות כוללות הגבלות על כמות התרופה שניתן לרשום בפרק זמן מסוים, דרישות למעקב אחר מצבם של המטופלים ואזהרות לגבי הסיכונים הפוטנציאליים של התרופה. בנוסף, מתקיימים קמפיינים להעלאת המודעות לסכנות השימוש בטרמדול ולדרכי מניעת התמכרות.

סכנות והתמכרות #

השפעות קצרות וארוכות טווח #

טרמדול יכול לגרום למספר תופעות לוואי קצרות טווח כמו סחרחורת, עייפות, בחילות ודיכאון נשימתי. השימוש הממושך בטרמדול עלול להוביל לתלות פיזית ופסיכולוגית, נזק לכבד ולכליות, והפרעות בתפקוד הקוגניטיבי והנפשי.

תלות פיזית ופסיכולוגית #

השימוש הממושך בטרמדול עלול להוביל לפיתוח תלות פיזית ופסיכולוגית חזקה. התלות הפיזית מתבטאת בתסמיני גמילה כמו עייפות, דיכאון, חרדה וכאבים בגוף. התלות הפסיכולוגית מתבטאת בצורך כפייתי להמשיך וליטול את התרופה למרות ההשלכות השליליות על הבריאות והחיים האישיים.

תהליך הגמילה #

תהליך הגמילה מטרמדול דורש התערבות מקצועית רב תחומית. גמילה מהחומר כרוכה בהתמודדות עם תסמיני גמילה פיזיים ונפשיים. הטיפול כולל טיפול תרופתי להקלה על התסמינים, תמיכה פסיכולוגית ושיקום. תוכניות גמילה כוללות גם תמיכה משפחתית וחברתית.

מנת יתר ומוות #

מנת יתר של טרמדול היא מצב חירום רפואי מסכן חיים. סימני מנת יתר כוללים דיכוי נשימתי חמור, אובדן הכרה, אישונים צרים מאוד ודופק איטי. במקרים חמורים, מנת יתר עלולה להוביל למוות. הטיפול במקרים אלו כולל שימוש בנלוקסון (Narcan), שהוא אנטגוניסט לאופיאטים המנטרל את השפעתם, וטיפול תומך נוסף להבטחת נשימה תקינה.

דרכי נטילת הסם #

טרמדול ניתן לנטילה במגוון דרכים, כאשר כל דרך משפיעה על מהירות ועל עוצמת ההשפעה של החומר:

  • בליעה: טרמדול נלקח בדרך כלל בצורת טבליות או קפסולות. השפעות הבליעה מתחילות לאחר 30-45 דקות ונמשכות 4-6 שעות.
  • הזרקה: הזרקת טרמדול מספקת את ההשפעה המהירה והחזקה ביותר, אך היא גם מסוכנת ביותר בשל הסיכון לזיהומים ומחלות המועברות בדם. ההשפעות מתחילות מיד לאחר הזרקה ונמשכות בין שעה לשעתיים.
  • הרחה: הרחת טרמדול בצורת אבקה היא דרך נוספת לקבלת השפעות מהירות יותר. ההשפעות מתחילות תוך 15-20 דקות ונמשכות פחות זמן מהבליעה.

חברה ותרבות #

השפעות על החברה והתרבות #

השימוש בטרמדול משפיע על החברה והתרבות בדרכים רבות. התרופה מסייעת להקלה על כאבים עבור חולים רבים, אך השימוש לרעה בטרמדול מהווה בעיה חברתית חמורה. השימוש הלא מבוקר בטרמדול כממריץ וכמשכך כאבים מוביל לבעיות בריאותיות חמורות, התמכרות וסיכון לחיי המשתמשים. התופעה של שימוש לרעה בסמים אופיאטיים כמו טרמדול השפיעה על החברה מבחינות רבות, כולל בעיות כלכליות, חברתיות ובריאותיות.

השפעה כלכלית ניכרת נובעת מהעלויות הגבוהות של טיפול בהתמכרות ובנזקי הבריאות הנובעים מהשימוש לרעה בטרמדול. בעיות חברתיות מתבטאות בפגיעה בקשרים משפחתיים וחברתיים, ירידה בתפקוד בעבודה ובבית הספר, ועלייה בפשיעה הקשורה לסמים. בריאותית, השימוש הלא מבוקר בטרמדול עלול לגרום לנזקים פיזיים ונפשיים חמורים, כולל דיכוי נשימתי, נזק לכבד ולכליות, ותופעות לוואי נפשיות כמו דיכאון וחרדה.

תוכניות מניעה וחינוך #

המאבק בשימוש לרעה בטרמדול כולל גם תוכניות מניעה, חינוך והעלאת מודעות לסכנות החומר ולפגיעתו הרבה. ארגוני בריאות הציבור ורשויות החוק מקיימים קמפיינים להעלאת המודעות לסכנות השימוש בטרמדול ולהפחתת השימוש הלא חוקי. תוכניות מניעה בבתי ספר ובקהילות מסייעות לחינוך בני נוער לגבי הסכנות והנזקים הכרוכים בשימוש בטרמדול.

תוכניות החינוך כוללות סדנאות, הרצאות והפצת חומרי הסברה לבני נוער, הורים ואנשי חינוך. בנוסף, מתקיימים פרויקטים קהילתיים שמטרתם לספק תמיכה לנוער בסיכון ולמנוע מהם לפנות לשימוש בסמים. קמפיינים תקשורתיים נרחבים משמשים להעלאת המודעות בציבור הרחב לסכנות השימוש בטרמדול ולהשפעותיו המזיקות.

כימיה ומינוח #

מבנה כימי #

טרמדול (Tramadol) שייך למשפחת האופיאטים הסינתטיים. המבנה הכימי של טרמדול כולל טבעת מורפינאנית עם קבוצת הידרוקסיל בעמדה 14 וקבוצת מתוקסי בעמדה 3. מבנה זה תורם לפעילות הממריצה של החומר על ידי השפעתו על מערכת העצבים המרכזית. המבנה הכימי הייחודי של טרמדול מאפשר לו לקשור לקולטנים האופיאטיים במוח בצורה יעילה, מה שמוביל לשיכוך כאבים ולהגברת תחושת האופוריה.

נוסחה כימית #

הנוסחה הכימית של טרמדול היא C16H25NO2. המבנה הכימי שלו מאפשר ספיגה מהירה בגוף והשפעה מהירה על מערכת העצבים המרכזית.

מינוח #

טרמדול מכונה גם "טרמדול הידרוכלוריד" (Tramadol Hydrochloride) בצורתו התרופתית, והוא מהווה אחד מהחומרים הפעילים המרכזיים בשיכוך כאבים אקוטיים וכרוניים. השם המסחרי של טרמדול כולל את השמות Tramal, Ultram, ו-Conzip, בין היתר. המונח "אופיאטים" מתייחס לקבוצת התרופות שמקורה בפרג האופיום, הכוללת בין היתר גם את המורפין (Morphine) והקודאין (Codeine).

מוצרים מבוססי טרמדול #

טרמדול משמש כמרכיב פעיל במגוון תרופות מרשם לטיפול בכאבים חזקים וכרוניים. התרופות משווקות בצורות שונות כגון גלולות, קפסולות, טבליות מציצה ותמיסות להזרקה. להלן כמה מהמוצרים המבוססים על טרמדול:

שם מסחריצורת מתןתיאור
טרמדקסטבליותתרופה לטיפול בכאבים בינוניים עד חזקים.
טרמלקפסולותמשכך כאבים לשימוש במצבים אקוטיים וכרוניים.
טרמדקס פלשטבטבליות מציצהטבליות מתמוססות לטיפול מהיר בכאבים.
טרמדקס או־דיטבליותתרופה לשחרור מושהה לטיפול בכאבים כרוניים.
טרמל רטרדקפסולותמשכך כאבים עם שחרור מושהה להקלה ממושכת על כאבים.
טרמדול אורוויטסטבליותטבליות אוראליות לשימוש יומיומי לטיפול בכאבים.

מוצרים מבוססי טרמדול זמינים תחת שמות מסחריים נוספים ברחבי העולם, והם מותאמים למטופלים בהתאם לצורכי הכאב שלהם ולסוגי הכאב שהם חווים. כל אחד מהמוצרים פועל על בסיס טרמדול, אך בצורות מתן שונות המותאמות לצרכים מגוונים.

שיטות הפקה ומעבדות לא חוקיות #

שיטות הפקה #

הפקת טרמדול מתבצעת בתהליך כימי סינתטי במעבדות מורשות. התהליך כולל מספר שלבים כימיים להמרת חומרים ראשוניים לטרמדול טהור.

מעבדות לא חוקיות #

בשל הפיקוח המחמיר והאיסור על השימוש בטרמדול ללא מרשם, ייצורו נעשה לעיתים במעבדות לא חוקיות הפועלות בתנאים בלתי בטיחותיים. תהליך הייצור במעבדות אלו כרוך בשימוש בכימיקלים מסוכנים ויוצר סיכונים בריאותיים ובטיחותיים חמורים.

אינטראקציות ומטבוליזם #

טרמדול עובר מטבוליזם בכבד, בעיקר על ידי האנזים CYP2D6. התהליך כולל המרה של טרמדול למטבוליטים פעילים ולא פעילים, המופרשים דרך הכליות בשתן. יש להיזהר בשימוש משולב עם תרופות נוספות שעלולות להגביר את הסיכון לתופעות לוואי או לפגוע ביעילות התרופה.

רעילות #

רעילות חריפה וכרונית #

השימוש בטרמדול עלול לגרום לרעילות חריפה במקרים של מינון יתר, הכוללים דיכוי נשימתי, אובדן הכרה ודופק איטי. רעילות כרונית מתבטאת בנזקים למערכת הלב וכלי הדם, למערכת העצבים ולבריאות הנפשית.

מנגנונים ביומולקולריים ואפיגנטיקה #

דופמין, נוראפינפרין וסרוטונין #

טרמדול משפיע על מערכות הנוירוטרנסמיטורים דופמין, נוראפינפרין וסרוטונין במוח. דופמין (Dopamine) הוא נוירוטרנסמיטור חשוב בתהליכי תגמול והנאה במוח, והשפעתו של טרמדול על מערכת הדופמין גורמת לתחושת אופוריה והגברת המוטיבציה. נוראפינפרין (Norepinephrine) הוא נוירוטרנסמיטור הקשור למערכת הלחץ והתגובה הקרבית של הגוף, והגברת הפעילות שלו על ידי טרמדול מובילה לערנות מוגברת ותחושת עוררות. סרוטונין (Serotonin) הוא נוירוטרנסמיטור המווסת את מצב הרוח והשינה, והשפעת טרמדול עליו יכולה להוביל לשיפור מצב הרוח והפחתת תחושות דיכאון וחרדה.

עם זאת, השפעת טרמדול על מערכות נוירוטרנסמיטורים אלו עלולה לגרום גם לתופעות לוואי נפשיות כמו חרדה, בלבול ודיכאון, וכן להגדיל את הסיכון להתמכרות לתרופה. השינויים בפעילות נוירוטרנסמיטורים אלו מהווים חלק מרכזי במנגנון הפעולה של טרמדול, אך גם בסיכונים הנלווים לשימוש בו.

גורמים אפיגנטיים #

מחקרים מצביעים על כך שטרמדול עשוי להשפיע על הביטוי הגנטי דרך מנגנונים אפיגנטיים. אפיגנטיקה מתייחסת לשינויים בביטוי הגנים שאינם כרוכים בשינוי ברצף ה-DNA עצמו, אלא בשינויים כימיים בתגובה לגורמים סביבתיים ותרופתיים. השפעת טרמדול על מנגנונים אפיגנטיים יכולה לכלול מתילציה של DNA, שינויים במבנה הכרומטין, ושינויים בפעילות של רגולטורים גנטיים שונים.

שינויים אפיגנטיים אלו עשויים להשפיע על התנהגות המטופלים ותגובותיהם לתרופה לאורך זמן, ולהביא לשינויים ביכולת הגוף להתמודד עם כאב ולסיכון מוגבר להתמכרות. הבנת המנגנונים האפיגנטיים שטרמדול משפיע עליהם יכולה לסייע בפיתוח אסטרטגיות טיפול מותאמות אישית ולהפחתת הסיכון לתופעות לוואי חמורות ולהתמכרות.


ראו גם #

קישורים חיצוניים #

עבור למעלה