מורפיום, מורפין

היסטוריה #

מורפיום (מורפין, Morphine), סם אופיאטי טבעי, התגלה לראשונה בתחילת המאה ה-19 על ידי הרוקח הגרמני פרידריך סרטרנר. בשנת 1804, סרטרנר הצליח לבודד את מורפיום מהאופיום והוכיח את יכולתו לשכך כאבים. גילוי זה נחשב לאחד מההישגים הגדולים בכימיה רפואית בתקופתו. בתחילה, השימוש במורפיום היה מוגבל לרפואה ולשיכוך כאבים חריפים. במהלך המאה ה-19, המורפיום הפך לתרופה נפוצה ביותר לשיכוך כאבים, במיוחד במהלך מלחמת האזרחים האמריקאית, שבה הוא שימש לטיפול בפצועים בקרב.

שימוש רפואי ראשון #

השימוש הרפואי הראשון במורפיום היה כחלק מההרדמה הכללית בניתוחים גדולים. יכולתו לשכך כאבים ביעילות רבה הפכה אותו לאחת התרופות המובילות בשיכוך כאבים חריפים. בתחילת הדרך, המורפיום שימש בעיקר לטיפול בפציעות קרב ובכאבים חריפים שנגרמו במהלך מלחמת האזרחים האמריקאית. תרומתו להקלה על כאבים ולשיפור איכות החיים של החולים הייתה משמעותית ביותר.

התפשטות השימוש #

השימוש במורפיום התפשט במהירות רבה ברחבי העולם בעקבות הצלחתו בשיכוך כאבים ובהקלת סבלם של החולים. בתחילת המאה ה-20, התרופה הפכה להיות אחד ממשככי הכאבים הנפוצים ביותר. במהלך המאה ה-20, החלו להופיע דוחות על מקרי התמכרות למורפיום, במיוחד בקרב חיילים ששירתו במלחמות ונותרו תלויים בחומר לאחר סיום השירות. התופעה של 'מחלת חיילים' הפכה לנושא מחקר חשוב.

חוקיות #

חוקיות בעולם #

פנטניל נחשב לחומר מבוקר ונמצא תחת פיקוח מחמיר ברוב מדינות העולם. בארצות הברית, הוא מסווג כחומר מבוקר מדרגה שנייה (Schedule II), מה שאומר שיש לו שימוש רפואי לגיטימי אך גם פוטנציאל גבוה לשימוש לרעה ולהתמכרות. באירופה, הפיקוח על פנטניל הוא דומה, והחוקיות שלו משתנה בין המדינות השונות.

המצב בישראל #

בישראל, פנטניל נחשב לחומר מבוקר ונכלל בפקודת הסמים המסוכנים. השימוש, האחזקה, הייצור והסחר בפנטניל דורשים רישיון מיוחד ממשרד הבריאות ונמצאים תחת פיקוח מחמיר. חוקיותו בישראל מותנית בשימוש רפואי בלבד ותחת פיקוח רפואי.

סכנות #

השפעות קצרות טווח #

השימוש במורפיום כרוך במספר תופעות לוואי והשפעות קצרות טווח. בין ההשפעות הקצרות טווח ניתן למנות דיכוי נשימתי, סחרחורת, נמנום, בלבול, עצירות ובחילה. דיכוי נשימתי הוא אחת הסכנות המשמעותיות ביותר בשימוש במורפיום, במיוחד במקרים של מינון יתר. השפעות קצרות טווח כוללות גם ירידה ברמת ההכרה והקוגניציה, מה שעלול להוביל לתאונות ופציעות.

השפעהתיאור
דיכוי נשימתיירידה בקצב הנשימה, עלולה להוביל למוות במקרים חמורים
סחרחורתתחושת חוסר יציבות, עלולה להוביל לנפילות
נמנוםירידה בערנות, עלולה להוביל לתאונות
בלבולירידה ברמת ההכרה והקוגניציה
עצירותקושי במעבר צואה, בעיה נפוצה בשימוש ממושך
בחילהתחושת חוסר נוחות בקיבה, עלולה להוביל להקאות

השפעות ארוכות טווח #

שימוש ממושך במורפיום עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים למערכת העצבים, לכבד ולכליות. ההשפעות הארוכות טווח כוללות גם סיכון מוגבר לפתח התמכרות קשה וטיפול ארוך טווח לגמילה מהסם. ההשלכות הפיזיות של שימוש ממושך כוללות פגיעה בתפקוד מערכת העיכול, בעיות בכבד, וכשל כלייתי. התמכרות למורפיום עלולה להוביל לתסמיני גמילה קשים הכוללים כאבים חזקים, דיכאון וחרדה. בנוסף, שימוש ממושך במורפיום יכול לגרום לבעיות פסיכולוגיות כמו דיכאון, חרדה, ופרנויה. הפגיעה הנפשית יכולה להיות חמורה ולהשפיע על איכות החיים של המשתמשים.

מנת יתר ומוות #

מנת יתר של מורפיום היא מצב חירום רפואי מסכן חיים. סימני מנת יתר כוללים דיכוי נשימתי חמור, אובדן הכרה, אישונים צרים מאוד ודופק איטי. במקרים חמורים, מנת יתר עלולה להוביל למוות תוך זמן קצר. טיפול במנת יתר של מורפיום כולל שימוש בנלוקסון (Narcan), שהוא אנטגוניסט לאופיאטים המנטרל את השפעתם ומחזיר את הנשימה התקינה. בנוסף לכך, יש צורך בטיפול תומך הכולל החייאה והבטחת דרכי נשימה פתוחות.

התמכרות וגמילה #

תלות פיזית ופסיכולוגית #

השימוש במורפיום עלול להוביל להתפתחות תלות פיזית ופסיכולוגית חזקה. התלות הפיזית מתבטאת בתסמיני גמילה קשים כמו עייפות, דיכאון, חרדה וכאבים בגוף. התלות הפסיכולוגית מתבטאת בצורך כפייתי להמשיך וליטול את התרופה למרות ההשלכות השליליות על הבריאות והחיים האישיים.

תהליך הגמילה #

תהליך הגמילה ממורפיום דורש התערבות מקצועית רב תחומית. גמילה מהחומר כרוכה בהתמודדות עם תסמיני גמילה פיזיים ונפשיים. הטיפול כולל טיפול תרופתי להקלה על התסמינים, תמיכה פסיכולוגית ושיקום. תוכניות גמילה כוללות גם תמיכה משפחתית וחברתית, המסייעת למטופלים להתמודד עם האתגרים הנפשיים והחברתיים הכרוכים בתהליך.

דרכי נטילת הסם #

דרכי נטילה שונות #

מורפיום ניתן לנטילה במגוון דרכים, כאשר כל דרך משפיעה על מהירות ועל עוצמת ההשפעה של החומר:

  • בליעה: מורפיום נלקח בדרך כלל בצורת טבליות או קפסולות. השפעות הבליעה מתחילות לאחר 30-45 דקות ונמשכות 4-6 שעות.
  • הזרקה: הזרקת מורפיום מספקת את ההשפעה המהירה והחזקה ביותר, אך היא גם מסוכנת ביותר בשל הסיכון לזיהומים ומחלות המועברות בדם. ההשפעות מתחילות מיד לאחר הזרקה ונמשכות בין שעה לשעתיים.
  • הרחה: הרחת מורפיום בצורת אבקה היא דרך נוספת לקבלת השפעות מהירות יותר. ההשפעות מתחילות תוך 15-20 דקות ונמשכות פחות זמן מהבליעה.
  • מדבקות עוריות: מורפיום ניתן גם דרך מדבקות עוריות המספקות שחרור מושהה של החומר הפעיל לאורך זמן. השפעות המדבקות נמשכות בדרך כלל 72 שעות.

השפעות על החברה והתרבות #

השימוש במורפיום משפיע על החברה והתרבות בדרכים רבות. התרופה מסייעת להקלה על כאבים עבור חולים רבים, אך השימוש לרעה במורפיום מהווה בעיה חברתית חמורה. השימוש הלא מבוקר במורפיום כממריץ וכמשכך כאבים מוביל לבעיות בריאותיות חמורות, התמכרות וסיכון לחיי המשתמשים. התופעה של שימוש לרעה בסמים אופיאטיים כמו מורפיום השפיעה על החברה מבחינות רבות, כולל בעיות כלכליות, חברתיות ובריאותיות.

מגפת האופיודים בארצות הברית #

בשנות ה-90 של המאה ה-20, חלה עלייה משמעותית בשימוש במורפיום ובתרופות אופיאטיות אחרות בארצות הברית. עלייה זו נגרמה בעקבות קמפיינים פרסומיים של חברות התרופות שקידמו את השימוש בתרופות אלו לשיכוך כאבים כרוניים. התוצאה הייתה עלייה חדה במקרי ההתמכרות למורפיום ולתרופות אופיאטיות אחרות, ומגפת האופיודים הפכה לבעיה בריאותית וחברתית חמורה. מקרי המוות ממנות יתר של אופיאטים עלו בצורה דרמטית, והחברה האמריקאית נאלצה להתמודד עם ההשלכות הקשות של השימוש לרעה בחומרים אלו.

תוכניות מניעה וחינוך #

המאבק בשימוש לרעה במורפיום כולל גם תוכניות מניעה, חינוך והעלאת מודעות לסכנות החומר ולפגיעתו הרבה. ארגוני בריאות הציבור ורשויות החוק מקיימים קמפיינים להעלאת המודעות לסכנות השימוש במורפיום ולהפחתת השימוש הלא חוקי. תוכניות מניעה בבתי ספר ובקהילות מסייעות לחינוך בני נוער לגבי הסכנות והנזקים הכרוכים בשימוש במורפיום. בנוסף, מתקיימות סדנאות והדרכות להורים, למורים ולמטפלים, שמטרתן לסייע בזיהוי מוקדם של סימני התמכרות ולספק כלים למניעת השימוש לרעה בחומרים אופיאטיים.

כימיה ומינוח #

מבנה כימי #

מורפיום שייך למשפחת האופיאטים, שהן נגזרות של מורפין. המבנה הכימי של מורפיום כולל טבעת מורפינאנית עם קבוצת הידרוקסיל בעמדה 14 וקבוצת מתוקסי בעמדה 3. המבנה הכימי של מורפיום הוא מורכב, ומכיל מספר קבוצות פונקציונליות שמקנות לו את פעילותו הפרמקולוגית הייחודית. מבנה זה תורם לפעילות הממריצה של החומר על ידי השפעתו על מערכת העצבים המרכזית.

נוסחה כימית #

הנוסחה הכימית של מורפיום היא C17H19NO3, והמשקל המולקולרי שלו הוא 285.34 גרם למול. המבנה המולקולרי שלו מאפשר קישור יעיל לקולטנים האופיאטיים במוח ובמערכת העצבים המרכזית, מה שמוביל לשיכוך כאבים ולהגברת תחושת האופוריה.

מבנה מולקולרי #

מורפיום מכיל טבעת מורפינאנית מרכזית, הכוללת חמישה טבעות אטומיות, שאליהן קשורות קבוצות הידרוקסיל ומתוקסי. המבנה המורכב הזה מאפשר לו להיות מסיס במים ובשומנים, מה שמאפשר לו לחדור בקלות את מחסום הדם-מוח ולהשפיע במהירות על מערכת העצבים המרכזית.

מינוח #

מורפיום מכונה גם "מורפיום הידרוכלוריד" בצורתו התרופתית, והוא מהווה אחד מהחומרים הפעילים המרכזיים בשיכוך כאבים אקוטיים וכרוניים. המונח "אופיאטים" מתייחס לקבוצת התרופות שמקורה בפרג האופיום, הכוללת בין היתר גם את מורפיום, קודאין והרואין.

נוסחאות ודיאגרמות #

הנוסחה הכימית של מורפיום היא C17H19NO3. המבנה הכימי שלו מוצג בדיאגרמה הבאה:

מבנה כימי של מורפיום

מוצרים מבוססי מורפיום #

מורפיום משמש כמרכיב פעיל במגוון תרופות מרשם לטיפול בכאבים חזקים וכרוניים. התרופות משווקות בצורת גלולות, קפסולות, מדבקות עוריות ותמיסות להזרקה. דוגמאות לתרופות מבוססות מורפיום כוללות את "MST", "Zomorph", "Sevredol", "Morphgesic", "MXL", "Oramorph". מוצרי מורפיום זמינים גם בצורת טבליות מציצה המשמשות להקלה על כאבים אקוטיים במטופלים עם כאב כרוני.

טבלה: מוצרים מבוססי מורפיום

שם המוצרצורת השימושמטרת השימוש
MSTטבליותשיכוך כאבים כרוניים
Zomorphקפסולותשיכוך כאבים כרוניים
Sevredolטבליותשיכוך כאבים חריפים
Morphgesicטבליותשיכוך כאבים כרוניים
MXLקפסולותשיכוך כאבים כרוניים
Oramorphתמיסה להזרקהשיכוך כאבים חריפים

סינתזה #

מורפיום מופק מצמח האופיום (Papaver somniferum) בתהליך מורכב של מיצוי והפרדה. התהליך כולל איסוף הפרג, חיתוך התרמילים והפקת השרף שמכיל את המורפיום. השרף עובר תהליך כימי להפרדת המורפיום מהשאריות, וניקוי המורפיום בצורה טהורה לשימוש רפואי.

שיטות הפקה #

תהליך הפקת מורפין מצמח האופיום #

מורפין מופק מצמח האופיום (Papaver somniferum) בתהליך כימי מורכב הכולל מספר שלבים. הצעד הראשון בתהליך הוא איסוף תרמילי הפרג, מהם מופק השרף הגולמי. השרף הגולמי מכיל מספר אלקלואידים, כולל מורפין, קודאין ותיאבאין. השרף הגולמי נחתך מהתרמילים בעזרת כלי חיתוך ייחודיים, ולאחר מכן נאסף ומעובד להפקת המורפין.

שלבי התהליך #

שלב ראשון: מיצוי #

השרף הגולמי נמס במים חמים, ולאחר מכן עובר תהליך של פילטרציה כדי להפריד את החומרים הלא מסיסים. התערובת המסוננת מכילה את האלקלואידים במצב מסיס.

שלב שני: תסיסה #

התמיסה המתקבלת מהשלב הראשון מועברת לתהליך תסיסה כימי, שבו נעשה שימוש בכימיקלים כמו חומצה הידרוכלורית או סודה קאוסטית כדי להפריד את המורפין מהאלקלואידים האחרים. התהליך כולל מספר שלבים של תסיסה ופילטרציה, שבסופם מתקבל מורפין גולמי.

שלב שלישי: טיהור #

המורפין הגולמי עובר תהליך טיהור כדי להסיר זיהומים וחומרים לא רצויים. תהליך הטיהור כולל התגבשות מחדש של המורפין בתמיסות כימיות שונות, כמו אתנול או מתנול, ולאחר מכן ייבוש של החומר המתקבל.

המורפין הטהור #

המורפין הטהור שמתקבל מהתהליך משמש לייצור תרופות במגוון צורות, כולל טבליות, קפסולות, תמיסות להזרקה ומדבקות עוריות. כל שלב בתהליך ההפקה דורש דיוק ובקרה קפדנית כדי להבטיח את טוהר ואיכות החומר המתקבל.

מעבדות לא חוקיות #

בשל הפיקוח המחמיר והאיסור על השימוש הלא חוקי במורפין, ייצורו מתבצע לעיתים במעבדות לא חוקיות הפועלות בתנאים בלתי בטיחותיים. תהליך הייצור במעבדות אלו כרוך בשימוש בכימיקלים מסוכנים ויוצר סיכונים בריאותיים ובטיחותיים חמורים. מעבדות אלו אינן מצוידות באמצעי הבטיחות הנדרשים, מה שמוביל לפגיעות חמורות ולסיכונים בריאותיים עבור המפיקים והמשתמשים בחומר המיוצר בהן.

אופן פעילות #

מנגנון פעולה #

מורפיום פועל על ידי קישור לקולטנים האופיאטיים במוח ובמערכת העצבים המרכזית, במיוחד לקולטני μ (מיו). קישור זה גורם לחסימת שדרי הכאב המועברים למוח ולהגברת תחושת הרוגע והאופוריה. ההשפעה המהירה של מורפיום נובעת מיכולתו לחצות את מחסום הדם-מוח בקלות ולפעול ישירות על הקולטנים האופיאטיים.

השפעות על מערכת העצבים המרכזית #

השפעת מורפיום על מערכת העצבים המרכזית כוללת שיכוך כאבים, דיכוי נשימתי, שינויים במצב הרוח והגברת תחושת העונג. השפעות אלו נובעות מהקישור של מורפיום לקולטנים האופיאטיים והשפעתו על שחרור נוירוטרנסמיטורים כמו דופמין וסרוטונין. הפעלת קולטני μ גורמת לשחרור דופמין באזורים במוח הקשורים לעונג ותגמול, מה שמוביל לתחושת אופוריה.

נגזרות שונות של מורפיום #

מורפיום הוא חומר בסיס לפיתוח נגזרות אופיאטיות שונות כמו קודאין והרואין. נגזרות אלו פותחו במטרה לשפר את יעילות שיכוך הכאבים ולהפחית את תופעות הלוואי של מורפיום. קודאין, למשל, הוא אופיאט פחות חזק ממורפיום, והוא משמש לטיפול בכאבים קלים עד בינוניים ולשיכוך שיעול. הרואין, מנגד, הוא נגזרת חזקה מאוד של מורפיום עם פוטנציאל התמכרות גבוה מאוד.


ראו גם #

קישורים חיצוניים #

עבור למעלה