תוכן עניינים
פנטניל, פנטה

היסטוריה #

פנטניל (Fentanyl), סם אופיאטי סינתטי, פותח לראשונה בשנות ה-60 של המאה ה-20 על ידי הכימאי הבלגי פול ינסן, שעבד עבור חברת התרופות "ינסן פרמצבטיקה". מטרתו הייתה ליצור משכך כאבים חזק יותר ממורפין עם פחות תופעות לוואי. בשנת 1968, פנטניל נכנס לשימוש רפואי, בעיקר כתרופה לשיכוך כאבים בניתוחים ובטיפולים אחרי ניתוחים. השימוש בו התפשט במהירות ברחבי העולם בשל יעילותו הרבה.

שימוש רפואי ראשון #

פנטניל הפך לתרופה מרכזית בתחום הניתוחים וההרדמה, כשהוא משמש בעיקר כחלק ממשטר הרדמה כללי או להקלה על כאבים חזקים לאחר ניתוח. הוא נחשב ליעיל במיוחד בשל יכולתו להקל על כאבים חזקים בצורה מהירה ומשמעותית. בשנות ה-90, פותחו מדבקות עוריות לשחרור איטי של פנטניל, המספקות הקלה ממושכת על כאבים כרוניים.

התפשטות לשוק הלא חוקי #

בשנות ה-2000, פנטניל החל להופיע בשוק הסמים הלא חוקיים. הפצת פנטניל בדרכים לא חוקיות, במיוחד כשהוא מעורבב עם סמים אחרים כמו הרואין, הובילה לעלייה חדה במקרי המוות ממנות יתר. סוחרי סמים החלו להוסיף פנטניל לסמים אחרים כדי להגביר את השפעתם, מה שהפך את השימוש בהם למסוכן הרבה יותר. בשל עוצמתו הרבה של הפנטניל, גם מינונים קטנים מאוד עלולים לגרום להרעלה חמורה או למוות, דבר שהפך את השימוש בו לאתגר משמעותי עבור רשויות החוק והבריאות.

מגפת האופיואידים #

פנטניל תרם באופן משמעותי למגפת האופיואידים בארצות הברית ובעולם כולו. בשנים האחרונות, מספר מקרי המוות הקשורים לפנטניל ולתרופות אופיאטיות אחרות עלה בצורה חדה. ממשלות וארגוני בריאות נאלצו להתמודד עם אתגרים משמעותיים במאבק נגד השימוש לרעה בפנטניל, כולל פיתוח תוכניות מניעה וחינוך, קמפיינים להעלאת מודעות, ושיפור הגישה לטיפולים רפואיים ותמיכה נפשית לנפגעי השימוש בחומר.

פרמקולוגיה #

אופן פעילות #

מנגנון פעולה #

פנטניל פועל על ידי קישור לקולטנים האופיאטיים במוח ובמערכת העצבים המרכזית, במיוחד לקולטני μ (מיו). קישור זה גורם לחסימת שדרי הכאב המועברים למוח ולהגברת תחושת הרוגע והאופוריה. ההשפעה המהירה של פנטניל נובעת מיכולתו לחצות את מחסום הדם-מוח בקלות ולפעול ישירות על הקולטנים האופיאטיים. כאשר פנטניל נקשר לקולטנים אלו, הוא מפעיל מנגנונים המעכבים את השחרור של נוירוטרנסמיטורים המעורבים בשדרי הכאב, ובכך מפחית את תחושת הכאב.

השפעות על מערכת העצבים המרכזית #

השפעת פנטניל על מערכת העצבים המרכזית כוללת מספר תגובות מרכזיות:

 1. שיכוך כאבים: פנטניל הוא אחד מהמשככי הכאבים החזקים ביותר הקיימים, ומשמש לטיפול בכאבים חזקים וכרוניים. הוא פועל במהירות להקל על כאב על ידי חסימת השדרים העצביים המעבירים כאב למוח.

 2. דיכוי נשימתי: אחת מההשפעות המסוכנות של פנטניל היא דיכוי הנשימה. הקולטנים האופיאטיים הנמצאים בגזע המוח אחראים על בקרת הנשימה. כאשר פנטניל נקשר לקולטנים אלו, הוא יכול לגרום להפחתה משמעותית בקצב הנשימה ובנפח הנשימה, מה שעלול להוביל לדיכוי נשימתי חמור ואף למוות במקרים של מינון יתר.

 3. שינויים במצב הרוח: פנטניל משפיע גם על מצב הרוח של המשתמשים. ההפעלה של קולטני μ גורמת לשחרור מוגבר של דופמין באזורים במוח הקשורים לעונג ותגמול, מה שמוביל לתחושת אופוריה. תחושת עונג זו היא אחד הגורמים המרכזיים לפוטנציאל ההתמכרות של פנטניל.

 4. הגברת תחושת העונג: הפעלת קולטני μ על ידי פנטניל מובילה לשחרור דופמין וסרוטונין, נוירוטרנסמיטורים הקשורים לתחושות של עונג ותגמול. שחרור זה מגביר את תחושת העונג והאופוריה, אך גם מעלה את הסיכון לפיתוח תלות פסיכולוגית ופיזית בחומר.

ההשפעות המהירות והחזקות של פנטניל על מערכת העצבים המרכזית הן הסיבה המרכזית לשימוש הרפואי הנרחב בו, אך גם לסיכונים המשמעותיים הקשורים לשימוש בו, במיוחד במינונים לא מבוקרים או בשימוש לא רפואי.

נתונים כימיים #

 • שם כימי: N-(1-(2-פנילאתיל)-4-פיפרידיניל)-N-פנילפרופנמיד
 • נוסחה כימית: C22H28N2O
 • משקל מולקולרי: 336.48 גרם למול

נתונים פרמקוקינטיים #

 • זמן מחצית חיים: 3-12 שעות
 • דרכי מתן: טבליות, קפסולות, מדבקות עוריות, הזרקה, תמיסות לשימוש תוך ורידי
 • מטבוליזם: הכבד (בעיקר על ידי האנזים CYP3A4)
 • פינוי: כליות (הפרשה בשתן)

שימוש רפואי #

טיפול בכאב #

פנטניל משמש בעיקר לשיכוך כאבים בינוניים עד חזקים, כולל כאבים כרוניים וכאבים אקוטיים שלא ניתנים לטיפול בעזרת משככי כאבים אחרים. התרופה משווקת בצורת טבליות, קפסולות, מדבקות עוריות ותמיסות להזרקה. השימוש במדבקות עוריות מספק שחרור מושהה של החומר הפעיל לאורך זמן, מה שמאפשר שליטה טובה יותר על הכאב.

סוגי כאבים #

 • כאב אקוטי: פנטניל יעיל במיוחד לטיפול בכאבים חזקים אחרי ניתוח או בעקבות פציעות חמורות.
 • כאב כרוני: במדבקות עוריות, פנטניל מסייע בשיכוך כאבים כרוניים ממושכים, כמו כאבי סרטן או כאבים נוירופתיים.

טיפול בהפרעות אחרות #

בנוסף לשימושו לשיכוך כאבים, פנטניל נבחן גם לטיפול במצבים רפואיים אחרים כמו תסמונת כאב כרונית ופיברומיאלגיה. מצבים אלו כוללים כאבים מתמשכים וקשים, שאינם מגיבים טוב לטיפולים אחרים. הטיפול בפנטניל במצבים אלו דורש מעקב רפואי קפדני והתאמת מינון מדויקת כדי למנוע סיכון להתמכרות ותופעות לוואי חמורות.

טיפול בכאב סרטן #

פנטניל מהווה מרכיב חשוב בטיפול בכאב הקשור למחלת הסרטן. הכאב שנגרם מגידולים סרטניים או מטיפולים כמו כימותרפיה והקרנות יכול להיות עוצמתי וקשה לטיפול. במקרים אלו, פנטניל מספק הקלה משמעותית ומשפר את איכות החיים של המטופלים. השימוש בו נעשה במינונים מדורגים ותחת פיקוח רפואי קפדני.

חוקיות #

חוקיות בעולם #

פנטניל נחשב לחומר מבוקר ונמצא תחת פיקוח מחמיר ברוב מדינות העולם. בארצות הברית, הוא מסווג כחומר מבוקר מדרגה שנייה (Schedule II) על פי חוק החומרים המבוקרים. המשמעות היא שלפנטניל יש שימושים רפואיים מקובלים, אך גם פוטנציאל גבוה לשימוש לרעה ולהתמכרות. בעקבות מגפת האופיואידים, החלה ממשלת ארצות הברית להדק את הפיקוח על הפצת פנטניל ותרופות אחרות המכילות אופיאטים.

באירופה, הפיקוח על פנטניל דומה, והחוקיות משתנה ממדינה למדינה. באיחוד האירופי, פנטניל נחשב לחומר מבוקר ומפוקח על ידי הרשויות הבריאותיות בכל המדינות החברות. בנוסף לפיקוח על השימוש הרפואי, ישנה גם רגולציה מחמירה על ייבוא, ייצוא והפצה של פנטניל כדי למנוע שימוש לרעה.

באוסטרליה, פנטניל מסווג כחומר מבוקר ויש פיקוח מחמיר על השימוש בו. קנדה מסווגת את פנטניל כחומר מבוקר מדרגה אחת (Schedule I), כלומר שאין לו שימושים רפואיים מקובלים ופוטנציאל גבוה להתמכרות ולשימוש לרעה.

המצב בישראל #

בישראל, פנטניל נחשב לחומר מבוקר ונכלל בפקודת הסמים המסוכנים. השימוש, האחזקה, הייצור והסחר בפנטניל דורשים רישיון מיוחד ממשרד הבריאות ונמצאים תחת פיקוח מחמיר. החוק בישראל מתיר שימוש בפנטניל רק לצרכים רפואיים, ורק במרשם מרופא ובפיקוח רפואי. פיקוח זה נועד להבטיח שהשימוש בפנטניל יהיה בטוח ויעיל, ולהפחית את הסיכון לשימוש לרעה ולהתמכרות.

מגפת האופיואידים והשפעתה על החקיקה #

בעקבות מגפת האופיואידים שהחלה בשנות ה-2000 בארצות הברית והתפשטה למדינות נוספות, חלו שינויים משמעותיים בחקיקה ובפיקוח על השימוש בפנטניל ובאופיאטים אחרים. המגפה הובילה להקשחת נהלים ולחיזוק הפיקוח על הפצת התרופות האופיאטיות, כולל פנטניל. במדינות רבות, כולל ישראל, הוקמו ועדות מקצועיות לבחינת מדיניות הפצת האופיאטים וננקטו צעדים להפחתת מרשמים לא מבוקרים ולהגברת המודעות לסיכונים הכרוכים בשימוש בתרופות אלו.

פיקוח וענישה #

בישראל, כל עבירה הקשורה לשימוש לא חוקי בפנטניל – כולל אחזקה, ייצור, והפצה ללא רישיון מתאים – נחשבת לעבירה פלילית ונושאת עונשים כבדים. העונשים יכולים לכלול קנסות כבדים ומאסר ממושך. הרשויות פועלות לאכיפת החוקים והתקנות כדי למנוע הפצה בלתי חוקית של פנטניל ולצמצם את הסיכונים לבריאות הציבור.

סכנות #

השפעות קצרות טווח #

השימוש בפנטניל מלווה בסכנות ותופעות לוואי שונות. אחת מההשפעות המרכזיות והמסוכנות ביותר היא דיכוי נשימתי. דיכוי זה יכול להתרחש במינונים נמוכים יחסית ולגרום לקשיי נשימה חמורים. בנוסף לדיכוי הנשימתי, תופעות לוואי נוספות כוללות סחרחורת, נמנום, בלבול, עצירות ובחילה. במקרים של מינון יתר, הסיכון לדיכוי נשימתי חמור עולה בצורה ניכרת, דבר שעלול להוביל לאובדן הכרה ולמוות אם לא מטופלים בזמן.

השפעות ארוכות טווח #

שימוש ממושך בפנטניל עלול לגרום להתפתחות תלות פיזית ופסיכולוגית. תלות פיזית מתבטאת בכך שהגוף מתרגל לנוכחות החומר וזקוק לו לתפקוד תקין, בעוד תלות פסיכולוגית כוללת צורך כפייתי להמשיך ולהשתמש בסם על מנת לחוות תחושת רוגע או אופוריה. ההשפעות הארוכות טווח של שימוש בפנטניל כוללות גם סיכון מוגבר לפיתוח התמכרות, נזק לכבד ולכליות, והפרעות בתפקוד הקוגניטיבי והנפשי. שימוש ממושך בפנטניל יכול להוביל לירידה ביכולת של הגוף להתמודד עם כאב טבעי, מה שמחייב מינונים הולכים וגדלים להשגת אותה השפעה.

מנת יתר ומוות #

מנת יתר של פנטניל היא מצב חירום רפואי מסכן חיים. הפוטנטיות הגבוהה של פנטניל אומרת שגם מינון קטן יכול להיות קטלני. סימני מנת יתר כוללים דיכוי נשימתי חמור, אובדן הכרה, אישונים צרים מאוד (מיאוזיס) ודופק איטי. במקרים חמורים, מנת יתר עלולה להוביל למוות תוך זמן קצר אם לא ננקטים צעדים רפואיים מהירים. הטיפול במקרים אלו כולל שימוש בנלוקסון (Narcan), שהוא אנטגוניסט לאופיאטים שמנטרל את השפעתם. הנלוקסון יכול להציל חיים במקרים של מנת יתר, אך יש לנהוג בזהירות ולהזמין עזרה רפואית מידית, שכן השפעת הנלוקסון קצרה ויש צורך במעקב רפואי צמוד לאחר השימוש בו. בנוסף לנלוקסון, הטיפול כולל תמיכה נשימתית וניהול תקין של מערכות הגוף להבטחת נשימה תקינה ולמניעת נזקים נוספים.

התמכרות וגמילה #

תלות פיזית ופסיכולוגית #

השימוש בפנטניל עלול להוביל להתפתחות תלות פיזית ופסיכולוגית חזקה. התלות הפיזית נובעת מכך שהגוף מתרגל לנוכחות הפנטניל במערכת, ולכן כאשר השימוש נפסק, הגוף מגיב בתסמיני גמילה קשים. תסמינים אלו כוללים עייפות קיצונית, דיכאון, חרדה, כאבים חזקים בגוף, הזעות, נדודי שינה, רעידות ובחילות. התלות הפסיכולוגית מתבטאת בצורך כפייתי להמשיך וליטול את התרופה כדי לחוות את תחושת הרוגע והאופוריה, או כדי להימנע מתסמיני הגמילה הקשים. אנשים הסובלים מתלות פסיכולוגית בפנטניל עלולים להרגיש שהם אינם מסוגלים לתפקד ללא התרופה, למרות ההשלכות השליליות המשמעותיות על בריאותם וחייהם האישיים.

תהליך הגמילה #

תהליך הגמילה מפנטניל דורש התערבות מקצועית רב-תחומית המשלבת בין טיפול רפואי, פסיכולוגי ותמיכה חברתית. הגמילה מהחומר כרוכה בהתמודדות עם תסמיני גמילה פיזיים ונפשיים, והיא יכולה להיות תהליך מאתגר וארוך.

טיפול תרופתי #

הטיפול התרופתי נועד להקל על תסמיני הגמילה ולהפחית את הכמיהה לפנטניל. תרופות כמו מתדון ובופרנורפין ניתנות כדי להחליף את הפנטניל בהדרגה ולהקל על המעבר לגמילה. בנוסף, תרופות נגד חרדה ודיכאון יכולות לעזור להתמודד עם התסמינים הנפשיים של הגמילה.

תמיכה פסיכולוגית #

התמיכה הפסיכולוגית חשובה מאוד בתהליך הגמילה. טיפול פסיכולוגי פרטני או קבוצתי מסייע למטופלים להתמודד עם הקשיים הנפשיים והרגשיים הכרוכים בגמילה. הטיפול כולל עבודה על מנגנוני התמודדות, זיהוי והימנעות מטריגרים לשימוש חוזר, ושיפור התפקוד היומיומי.

שיקום ותמיכה חברתית #

תוכניות שיקום כוללות תמיכה משפחתית וחברתית רחבה. מעורבות המשפחה והקהילה בתהליך הגמילה משפרת את הסיכוי להצלחה ומספקת רשת תמיכה חיונית. קבוצות תמיכה למכורים ומשפחותיהם, כמו נרקונון (Narcotics Anonymous), מספקות סביבה תומכת ומבינה למי שעובר את תהליך הגמילה.

מעקב מתמשך #

גמילה מוצלחת מפנטניל דורשת מעקב מתמשך ותחזוקה של ההישגים שהושגו במהלך הטיפול. הדבר כולל המשך טיפול פסיכולוגי, השתתפות בקבוצות תמיכה, ובמקרים מסוימים, טיפול תרופתי מתמשך למניעת חזרה לשימוש. התהליך כולו דורש מחויבות רבה הן מצד המטופל והן מצד הצוות המטפל והתומכים.

דרכי נטילת הסם #

דרכי נטילה שונות #

פנטניל ניתן לנטילה במגוון דרכים, כאשר כל דרך משפיעה על מהירות ועל עוצמת ההשפעה של החומר:

 • בליעה: פנטניל נלקח בדרך כלל בצורת טבליות או קפסולות. השפעות הבליעה מתחילות לאחר 30-45 דקות ונמשכות 4-6 שעות. בליעה היא הדרך הנפוצה לטיפול בכאבים כרוניים ומאפשרת מינון מדויק יותר.

 • הזרקה: הזרקת פנטניל מספקת את ההשפעה המהירה והחזקה ביותר, אך היא גם מסוכנת ביותר בשל הסיכון לזיהומים ומחלות המועברות בדם. ההשפעות מתחילות מיד לאחר ההזרקה ונמשכות בין שעה לשעתיים. הזרקה ניתנת בדרך כלל במצבי חירום רפואיים או במהלך ניתוחים.

 • הרחה: הרחת פנטניל בצורת אבקה היא דרך נוספת לקבלת השפעות מהירות יותר. ההשפעות מתחילות תוך 15-20 דקות ונמשכות פחות זמן מהבליעה. שיטה זו מסוכנת מאוד, במיוחד כאשר משתמשים במינונים לא מבוקרים.

 • מדבקות עוריות: פנטניל ניתן גם דרך מדבקות עוריות המספקות שחרור מושהה של החומר הפעיל לאורך זמן. השפעות המדבקות נמשכות בדרך כלל 72 שעות. מדבקות עוריות משמשות לטיפול בכאבים כרוניים ומאפשרות שחרור רציף של החומר הפעיל לאורך זמן, מה שמפחית את הצורך בנטילת תרופות נוספות.

 • עישון: דרך נוספת, מסוכנת ובלתי חוקית של נטילת פנטניל היא עישון המדבקות. משתמשים חותכים את המדבקה ומחממים אותה כדי לשאוף את האדים, מה שמוביל להשפעה מיידית. שיטה זו מסוכנת במיוחד בשל חוסר היכולת לשלוט במינון המדויק, והסיכון הגבוה למנת יתר ולמוות.

כל אחת מהדרכים האלו טומנת בחובה סיכונים שונים ומשפיעה על אופן הפעולה של פנטניל בגוף. השימוש הרפואי מבוקר של פנטניל נעשה בדרך כלל תחת פיקוח רפואי קפדני כדי למנוע סיכונים אלו, אך בשימוש לרעה, הסכנות הופכות לחמורות במיוחד.

חברה ותרבות #

השפעות על החברה והתרבות #

השימוש בפנטניל משפיע על החברה והתרבות בדרכים רבות. התרופה מסייעת להקלה על כאבים עבור חולים רבים, במיוחד חולים הסובלים מכאבים כרוניים או כאבים כתוצאה ממחלות סופניות כמו סרטן. השימוש הרפואי בפנטניל מספק הקלה משמעותית ומשפר את איכות החיים של מטופלים אלו.

עם זאת, השימוש לרעה בפנטניל מהווה בעיה חברתית חמורה. פנטניל, בשל עוצמתו הרבה, משמש לעיתים קרובות בשוק הסמים הלא חוקיים, ולעיתים מעורבב עם סמים אחרים כמו הרואין או קוקאין. השימוש הלא מבוקר בפנטניל כממריץ וכמשכך כאבים מוביל לבעיות בריאותיות חמורות, התמכרות וסיכון לחיי המשתמשים.

מגפת האופיודים בארצות הברית #

בארצות הברית, השימוש הלא מבוקר בפנטניל ובתרופות אופיאטיות אחרות הוביל למגפת האופיודים. במהלך השנים, השימוש וההתמכרות לפנטניל הפכו לבעיה ציבורית רחבת היקף, עם עלייה חדה במספר מקרי המוות ממנות יתר. מגפת האופיודים נגרמה בחלקה הגדול עקב רישום מרובה של תרופות אופיאטיות על ידי רופאים, תוך הפחתת המודעות לסיכון ההתמכרותי שלהן.

תוכניות מניעה וחינוך #

המאבק בשימוש לרעה בפנטניל כולל תוכניות מניעה, חינוך והעלאת מודעות לסכנות החומר ולפגיעתו הרבה. ארגוני בריאות הציבור ורשויות החוק מקיימים קמפיינים להעלאת המודעות לסכנות השימוש בפנטניל ולהפחתת השימוש הלא חוקי. תוכניות מניעה בבתי ספר ובקהילות מסייעות לחינוך בני נוער לגבי הסכנות והנזקים הכרוכים בשימוש בפנטניל. תוכניות אלו כוללות הרצאות, סדנאות וחומרי לימוד המכוונים להגברת המודעות ולהקטנת הסיכון לשימוש לרעה.

תוכניות טיפול ותמיכה #

תוכניות טיפול ותמיכה מסייעות למכורים לפנטניל להיגמל מהשימוש בחומר ולשקם את חייהם. תוכניות אלו כוללות טיפול תרופתי להפחתת תסמיני הגמילה, תמיכה פסיכולוגית ושיקום. התמיכה במכורים נמשכת לאורך זמן וכוללת מעקב רפואי ופסיכולוגי על מנת להבטיח את הצלחת התהליך ולמנוע חזרה לשימוש. התמיכה כוללת גם טיפול משפחתי וחברתי כדי לחזק את רשת התמיכה של המכור ולעזור לו להתמודד עם האתגרים.

השפעה על מערכות הבריאות והמשפט #

מגפת האופיודים בארצות הברית הביאה לעומס משמעותי על מערכות הבריאות והמשפט. בתי החולים ומרכזי הטיפול נאלצו להתמודד עם מספר רב של מקרי חירום כתוצאה ממנות יתר, וטיפול במכורים הצריך משאבים רבים. במקביל, מערכות המשפט טיפלו במקרים רבים של עבירות הקשורות לשימוש וסחר לא חוקי בפנטניל. ההתמודדות עם הבעיה כללה גם חקיקה ורגולציה מחמירה יותר על רישום ושימוש בתרופות אופיאטיות.

מטבוליזם #

תהליך המטבוליזם #

פנטניל עובר תהליך מטבוליזם בכבד, בעיקר על ידי האנזים CYP3A4. התהליך כולל המרה של פנטניל למטבוליטים פעילים ולא פעילים. המטבוליטים הפעילים, כמו נוראוקסיקודון, תורמים לחלק מהשפעותיו של פנטניל. המטבוליטים מופרשים דרך הכליות בשתן.

השפעות המטבוליזם על משך הפעולה #

מטבוליזם של פנטניל משפיע על משך הפעולה והיעילות של התרופה. זמן מחצית החיים של פנטניל הוא 3-12 שעות, אך פעילות המטבוליטים הפעילים יכולה להאריך את השפעות התרופה. ההשפעות המורחבות של המטבוליטים הפעילים עשויות לסייע בהקלה ממושכת על הכאב, אך גם להעלות את הסיכון לתופעות לוואי ולהתמכרות.

השפעות גנטיות על המטבוליזם #

הביטוי והפעילות של האנזים CYP3A4 יכולים להשתנות בין אנשים שונים, מה שמשפיע על האופן שבו הגוף מפרק את פנטניל. שינויים גנטיים (פולימורפיזמים) באנזים זה יכולים לגרום להבדלים בפרופיל המטבוליזם, כאשר אצל חלק מהמטופלים התרופה מתפרקת מהר יותר או לאט יותר מהצפוי. זה עשוי לדרוש התאמות במינון ובמעקב הרפואי כדי להבטיח טיפול יעיל ובטוח.

אינטראקציות עם תרופות אחרות #

מכיוון שפנטניל מתפרק על ידי האנזים CYP3A4, תרופות אחרות המפעילות או מעכבות אנזים זה יכולות להשפיע על רמת הפנטניל בדם. לדוגמה, תרופות כמו קטוקונזול (מעכב CYP3A4) יכולות להעלות את רמות הפנטניל בדם ולהגביר את הסיכון לתופעות לוואי, בעוד תרופות כמו ריפאמפין (מפעיל CYP3A4) יכולות להפחית את רמות הפנטניל ולהפחית את יעילותו.

כימיה ומינוח #

מבנה כימי #

פנטניל שייך למשפחת האופיאטים, שהן נגזרות של מורפין. המבנה הכימי של פנטניל כולל טבעת מורפינאנית עם קבוצת הידרוקסיל בעמדה 14 וקבוצת מתוקסי בעמדה 3. המבנה הכימי של פנטניל מאפשר לו לקשור ביעילות לקולטנים האופיאטיים במערכת העצבים המרכזית, ובכך לייצר את ההשפעות המשככות כאבים והמרגיעות שלו.

מוצרים מבוססי פנטניל #

פנטניל משמש כמרכיב פעיל במגוון תרופות מרשם לטיפול בכאבים חזקים וכרוניים. התרופות משווקות בצורות שונות בהתאם לצרכי המטופל ולדרישות הטיפול.

שם המוצרצורת מתןשימוש עיקרי
Duragesic, פנטהמדבקות עוריותשחרור מושהה להקלה על כאבים כרוניים
Actiqטבליות מציצההקלה מהירה על כאבים אקוטיים
Fentoraטבליות מציצהטיפול בכאבים מתפרצים במטופלים עם כאב כרוני
Abstralטבליות תת-לשוניותהקלה על כאבים אקוטיים
Subsysתרסיס תת-לשוניטיפול בכאבים מתפרצים
Lazandaתרסיס אףטיפול בכאבים מתפרצים
Onsolisטבליות מסיסה בפהטיפול בכאבים מתפרצים
Fentanyl Injection, פקפנטתמיסה להזרקהטיפול בכאבים אקוטיים ובמצבי חירום רפואיים
טנילגלולותשימוש ממושך

הזמינות של פנטניל במגוון רחב של צורות מתן מאפשרת להתאים את הטיפול לצרכים האישיים של כל מטופל ולהבטיח הקלה יעילה ובטוחה על כאבים.

נגזרות #

פנטניל הוא חלק ממשפחת נגזרות האופיאטים הסינתטיים, וכתוצאה מכך פותחו מספר נגזרות של פנטניל המשמשות למטרות רפואיות ולא-רפואיות שונות. נגזרות אלו, הנקראות לעיתים קרובות "אנלוגים של פנטניל", נבדלות זו מזו בשינויים כימיים קטנים במבנה המולקולרי, אשר עשויים להשפיע על עוצמתן, מהירות הפעולה ומשך ההשפעה שלהן. דוגמאות לנגזרות פנטניל כוללות את סופנטניל (Sufentanil), רמיפנטניל (Remifentanil) ואלפנטניל (Alfentanil). נגזרות אלו משמשות בעיקר ברפואה להרדמה כללית ולניהול כאבים חריפים בשל יעילותן הרבה והפרופיל הפרמקולוגי המיוחד שלהן. עם זאת, חלק מהנגזרות האלו מופיעות גם בשוק הסמים הלא חוקיים, לעיתים קרובות בעוצמות גבוהות במיוחד, מה שהופך אותן למסוכנות במיוחד בשימוש לא מפוקח.


ראו גם #

קישורים חיצוניים #

עבור למעלה