ליסדקסאמפטמין

ליסדקסאמפטמין

היסטוריה #

ליסדקסאמפטמין (Lisdexamfetamine), הידוע גם בשם המסחרי "Vyvanse", הוא חומר ממריץ ממשפחת האמפטמינים המשמש לטיפול ב-ADHD (הפרעת קשב וריכוז) ובהפרעות אכילה מוגזמת. החומר פותח על ידי חברת התרופות Shire Pharmaceuticals במטרה לספק פתרון יעיל ובטוח לטיפול בהפרעות אלו תוך הפחתת הסיכון לשימוש לרעה והתמכרות.

פיתוח ואישור #

הפיתוח של ליסדקסאמפטמין החל בשנות ה-2000 המוקדמות, כאשר Shire Pharmaceuticals זיהתה את הצורך בטיפול חדשני ל-ADHD. המטרה הייתה ליצור תרופה עם פחות פוטנציאל לשימוש לרעה בהשוואה לאמפטמינים המסורתיים. ליסדקסאמפטמין פועל כחומר פרו-דרג (prodrug), כלומר הוא מומר בגוף לדקסטרואמפטמין הפעיל. מבנה זה מאפשר שחרור איטי ומבוקר של החומר הפעיל, מה שמפחית את הסיכון לשימוש לרעה.

ב-23 בפברואר 2007, אושר ליסדקסאמפטמין על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לשימוש רפואי לטיפול ב-ADHD בילדים מגיל 6 ומעלה ובמבוגרים. האישור של ה-FDA היה תוצאה של מספר מחקרים קליניים שהדגימו את יעילות ובטיחות התרופה בטיפול ב-ADHD. התרופה הושקה לשוק תחת השם המסחרי "Vyvanse".

הרחבת השימוש לטיפול בהפרעות אכילה מוגזמת #

במשך השנים שלאחר אישורו לטיפול ב-ADHD, נבדק ליסדקסאמפטמין גם לשימושים רפואיים נוספים. אחד השימושים הללו היה טיפול בהפרעת אכילה מוגזמת (BED - Binge Eating Disorder). בשנת 2015, ה-FDA אישר את השימוש בליסדקסאמפטמין גם לטיפול ב-BED לאחר מחקרים שהראו כי התרופה מסייעת להפחית את מספר האפיזודות של אכילה מוגזמת ומשפרת את איכות החיים של המטופלים.

ההיסטוריה של השימוש והתפוצה #

מאז אישורו, הפך Vyvanse לאחת מהתרופות המובילות לטיפול ב-ADHD ובהפרעות אכילה מוגזמת. התרופה נרשמת למיליוני מטופלים ברחבי העולם ומשמשת כפתרון מרכזי בטיפול בהפרעות קשב וריכוז. ליסדקסאמפטמין זכה להכרה נרחבת בקהילה הרפואית בשל יעילותו ובטיחותו, והוא ממשיך להיות נושא למחקרים קליניים ולפיתוחים חדשים בתחום הרפואה הפסיכיאטרית.

השפעות ומחקרים נוספים #

מחקרים נוספים נערכים באופן מתמשך כדי לבחון את ההשפעות ארוכות הטווח של ליסדקסאמפטמין והשפעתו על אוכלוסיות שונות, כולל ילדים, מבוגרים וקשישים. המחקרים מתמקדים גם בהבנת מנגנון הפעולה של התרופה ובפיתוח שיטות טיפול נוספות המבוססות על מבנה פרו-דרג לשיפור הטיפול בהפרעות נפשיות ונוירולוגיות אחרות.

סכנות #

השפעות קצרות טווח #

ליסדקסאמפטמין עלול לגרום למספר תופעות לוואי קצרות טווח, כולל דופק מהיר, עלייה בלחץ הדם, יובש בפה, ירידה בתיאבון וקשיים בשינה. תופעות לוואי נוספות עשויות לכלול עצבנות, חרדה, וסחרחורות. יש לעקוב אחרי תסמינים אלו ולדווח לרופא המטפל במקרה של החמרה או תופעות לוואי חריגות.

השפעות ארוכות טווח #

שימוש ממושך בליסדקסאמפטמין עשוי להוביל להתפתחות תלות פיזית ופסיכולוגית בחומר. השפעות ארוכות טווח כוללות סיכון מוגבר לפיתוח בעיות לב וכלי דם, בעיות שינה כרוניות, ירידה בתיאבון וירידה במשקל. בנוסף, שימוש ממושך עשוי לגרום לשינויים במצב הרוח ולהפרעות נפשיות כמו דיכאון וחרדה.

מנת יתר ומוות #

מנת יתר של ליסדקסאמפטמין היא מצב מסכן חיים, המתבטא בתסמינים חמורים כמו דופק מהיר, לחץ דם גבוה, חום גוף גבוה, הזיות, בלבול, פרכוסים ואובדן הכרה. במקרים קיצוניים, מנת יתר עלולה להוביל למוות. הטיפול במצבי חירום כאלה כולל טיפול תומך להורדת הטמפרטורה של הגוף, ניהול התקפים והפחתת לחץ הדם באמצעות תרופות וטיפולים רפואיים נוספים.

התמכרות וגמילה #

התמכרות #

ליסדקסאמפטמין הוא חומר בעל פוטנציאל להתמכרות גבוהה. השימוש החוזר בחומר מוביל לפיתוח סבילות, כלומר הצורך במינונים גבוהים יותר כדי להשיג את אותה השפעה. תלות פיזית ופסיכולוגית מתפתחת, והפסקת השימוש בליסדקסאמפטמין מובילה לתסמיני גמילה קשים כמו עייפות, דיכאון, חרדה והפרעות שינה.

תהליך הגמילה #

תהליך הגמילה מליסדקסאמפטמין דורש התערבות מקצועית רב תחומית. גמילה מהחומר כרוכה בהתמודדות עם תסמיני גמילה פיזיים ונפשיים. הטיפול כולל טיפול תרופתי להקלה על התסמינים, תמיכה פסיכולוגית ושיקום. ישנה חשיבות רבה לקבלת תמיכה מקצועית מתאימה כדי להתמודד עם תסמיני הגמילה ולהפחית את הסיכון לחזרה לשימוש בחומר.

אופן פעילות #

ליסדקסאמפטמין פועל על ידי הגברת הפעילות של נוירוטרנסמיטורים כמו דופמין, נוראפינפרין וסרוטונין במוח. כאשר הליסדקסאמפטמין נכנס לגוף, הוא מומר לדקסטרואמפטמין על ידי אנזימים בכבד. הדקסטרואמפטמין, שהוא המרכיב הפעיל, פועל על ידי חסימת הספיגה החוזרת של נוירוטרנסמיטורים אלו, מה שמוביל להגברת ריכוזם במרווח הסינפטי ולהגברת הפעילות הסינפטית. פעולה זו גורמת לתחושת אופוריה, ערנות והגברת התקשורת החברתית.

מנגנון המרה לליסדקסאמפטמין #

ליסדקסאמפטמין הוא פרו-דרג, כלומר חומר שמתפרק בגוף לחומר פעיל. כאשר הליסדקסאמפטמין נצרך, הוא עובר דרך מערכת העיכול ונספג במחזור הדם. בכבד, הוא מומר לדקסטרואמפטמין באמצעות תהליך הידרוליזה אנזימטי. תהליך זה מבטיח שחרור איטי ומבוקר של הדקסטרואמפטמין, מה שמפחית את הסיכון לשימוש לרעה ולהתמכרות, ומספק השפעה מתמשכת ויציבה לאורך היום.

השפעת הדקסטרואמפטמין על הנוירוטרנסמיטורים #

הדקסטרואמפטמין פועל בעיקר על שלושה נוירוטרנסמיטורים מרכזיים במוח: דופמין, נוראפינפרין וסרוטונין.

 • דופמין: דופמין הוא נוירוטרנסמיטור הקשור לתחושת עונג ותגמול. הגברת רמות הדופמין במרווח הסינפטי תורמת לתחושת האופוריה ולשיפור מצב הרוח. פעולה זו משפרת גם את יכולת הריכוז והקשב, ולכן היא יעילה במיוחד בטיפול ב-ADHD.
 • נוראפינפרין: נוראפינפרין קשור לערנות ולתגובת המתח של הגוף. הגברת רמות הנוראפינפרין תורמת לערנות מוגברת, להגברת האנרגיה ולהפחתת תחושות העייפות. נוראפינפרין תורם גם לשיפור הריכוז והקשב.
 • סרוטונין: סרוטונין הוא נוירוטרנסמיטור הקשור לוויסות מצב הרוח והשינה. הגברת רמות הסרוטונין במרווח הסינפטי יכולה לשפר את מצב הרוח ולהפחית תחושות של דיכאון וחרדה.

השפעות פסיכולוגיות והתנהגותיות #

הגברת הפעילות של נוירוטרנסמיטורים אלו מובילה לשיפור משמעותי בתסמיני ADHD, כולל שיפור ביכולת הריכוז, הפחתת היפראקטיביות ואימפולסיביות, ושיפור בתפקוד היומיומי. בנוסף, בליסדקסאמפטמין נמצאו תכונות המפחיתות את תחושת הרעב, ולכן הוא משמש גם בטיפול בהפרעת אכילה מוגזמת.

השפעות פיזיולוגיות #

ליסדקסאמפטמין, דרך השפעתו על הדקסטרואמפטמין, מגביר את פעילות מערכת העצבים המרכזית, מה שמוביל לעלייה בקצב הלב ובלחץ הדם. ההשפעות הפיזיולוגיות כוללות גם עלייה בטמפרטורת הגוף ובמטבוליזם הכללי. שימוש ממושך עשוי לגרום לתופעות לוואי כמו ירידה בתיאבון, ירידה במשקל, וקשיי שינה.

סיכונים ושימוש לרעה #

למרות היתרונות הרפואיים, יש לקחת בחשבון את הסיכונים הפוטנציאליים. השימוש בליסדקסאמפטמין עלול להוביל לשימוש לרעה ולהתמכרות, במיוחד בקרב אנשים המועדים להתמכרות. לכן, השימוש בתרופה מצריך מעקב רפואי קפדני והתאמת מינון אישית לכל מטופל.

ליסדקסאמפטמין פועל בצורה מורכבת ומבוקרת להעלאת רמות הנוירוטרנסמיטורים במוח, מה שמסייע בטיפול בהפרעות קשב וריכוז ובהפרעות אכילה מוגזמת. למרות יתרונותיו הרבים, יש להשתמש בתרופה תחת פיקוח רפואי קפדני כדי למנוע תופעות לוואי ושימוש לרעה.

פרמקולוגיה #

נתונים כימיים #

 • שם כימי: ליסדקסאמפטמין דימסילאט
 • נוסחה כימית: C15H25N3O
 • משקל מולקולרי: 263.38 גרם למול
 • צפיפות: 1.01 גרם/סמ"ק
 • נקודת התכה: 176-178 מעלות צלזיוס
 • מסיסות במים: מסיס מאוד

נתונים פרמקוקינטיים #

 • זמן מחצית חיים: 10-13 שעות
 • דרכי מתן: בליעה
 • מטבוליזם: הכבד
 • פינוי: כליות

ליסדקסאמפטמין עובר מטבוליזם בכבד למרכיב הפעיל דקסטרואמפטמין. המטבוליטים הפעילים והבלתי פעילים מופרשים דרך הכליות בשתן. תהליך המטבוליזם כולל המרת הליסדקסאמפטמין לדקסטרואמפטמין ולמולקולות קטנות יותר, אשר חלקן עשויות להיות בעלות השפעה פעילה על מערכת העצבים.

חוקיות #

חוקיות בעולם #

ליסדקסאמפטמין נחשב לחומר מבוקר ברוב מדינות העולם. בארצות הברית, הוא מסווג כחומר מבוקר מדרגה שנייה (Schedule II), מה שאומר שיש לו שימוש רפואי מוכר אך יש לו גם פוטנציאל גבוה לשימוש לרעה ולהתמכרות. באירופה, ליסדקסאמפטמין מסווג גם הוא כחומר מבוקר, והחוקיות שלו משתנה בין המדינות השונות.

המצב בישראל #

בישראל, ליסדקסאמפטמין נחשב לחומר מבוקר ונכלל בפקודת הסמים המסוכנים. השימוש, האחזקה, הייצור והסחר בליסדקסאמפטמין מוסדרים על פי החוק, והשימוש בו למטרות רפואיות אפשרי אך ורק במרשם רפואי.

השפעות על החברה והתרבות #

השפעה רפואית וחברתית #

השימוש בליסדקסאמפטמין לטיפול בהפרעות קשב וריכוז (ADHD) ובהפרעת אכילה מוגזמת שינה את חייהם של מטופלים רבים ושיפר את איכות חייהם בצורה משמעותית. ילדים ומבוגרים הסובלים מ-ADHD מדווחים על שיפור ביכולת הריכוז, הפחתת היפראקטיביות ואימפולסיביות, ושיפור בהישגים הלימודיים והחברתיים.

שימוש לרעה והשפעות חברתיות #

לצד ההשפעות החיוביות, השימוש לרעה בליסדקסאמפטמין בקרב צעירים וסטודנטים המבקשים לשפר את הביצועים הלימודיים והאקדמיים מהווה בעיה חברתית חמורה. השימוש הלא מבוקר בחומר זה כממריץ מוביל לבעיות בריאותיות חמורות, התמכרות וסיכון לחיי המשתמשים.

מטבוליזם #

תהליך המטבוליזם #

ליסדקסאמפטמין עובר מטבוליזם בכבד למרכיב הפעיל דקסטרואמפטמין. האנזימים בכבד מפרקים את הליסדקסאמפטמין לדקסטרואמפטמין ולחומצות אמינו. תהליך זה מאפשר לשחרר את הדקסטרואמפטמין בצורה הדרגתית ומבוקרת, מה שמאפשר השפעה מתמשכת ויציבה.

תרופות פרמצבטיות #

מוצרים מבוססי ליסדקסאמפטמין #

ליסדקסאמפטמין משמש כמרכיב פעיל במגוון תרופות מרשם לטיפול ב-ADHD ובהפרעת אכילה מוגזמת. התרופות משווקות בצורת קפסולות וטבליות לשחרור מיידי וממושך. דוגמאות לתרופות מבוססות ליסדקסאמפטמין כוללות את "Vyvanse".


ראו גם #

קישורים חיצוניים #

עבור למעלה