מחבר: גארי לכמן
נלכדים במעגל: התמודדות עם קריז מסמים, אלכוהול ותרופות

התמכרות לסמים, אלכוהול או תרופות מרשם היא מחלה כרונית וחוזרת, המאופיינת בשימוש כפייתי בחומר הממכר, למרות השלכותיו ההרסניות. ההתמכרות משתלטת על חייו של האדם, פוגעת בתפקודו היומיומי, במערכות היחסים שלו ובים בריאותו הפיזית והנפשית.

אחד האתגרים הקשים ביותר העומדים בפני אנשים המבקשים להיגמל מהתמכרות הוא ההתמודדות עם תסמיני גמילה, המכונים "קריז". תסמינים אלו מופיעים לאחר הפסקה או הפחתה משמעותית בצריכת החומר הממכר, ועוצמתם משתנה מאדם לאדם ותלויה בסוג החומר, משך השימוש בו וגורמים נוספים. תסמיני הגמילה יכולים להיות פיזיים, כמו בחילות, הקאות, כאבי ראש וסחרחורות, או נפשיים, כמו חרדה, דיכאון, עצבנות ונדודי שינה.

ה"קריז" עלול להיות חוויה קשה ומטלטלת, המהווה מכשול משמעותי בתהליך הגמילה. רבים מהמכורים חוזרים להשתמש בחומר הממכר כדי להקל על תסמיני הגמילה הקשים, וחוזרים חלילה למעגל ההתמכרות. לכן, טיפול מקצועי הכולל ליווי ופיקוח רפואי, תמיכה נפשית וטיפול תרופתי במידת הצורך, חיוני להתמודדות יעילה עם תסמיני הגמילה ולמניעת הישנות השימוש.

חשוב לזכור כי תהליך הגמילה הוא תהליך ארוך, מורכב ותובעני, אך הוא אפשרי. עם התמיכה הנכונה, הכלים המתאימים והרבה כוח רצון, אנשים הסובלים מהתמכרות יכולים להשתקם, להבריא ולחיות חיים מלאים, בריאים ומספקים, נטולי תלות בחומרים ממכרים.

הסחרחורת של הגמילה: מהו קריז וכיצד הוא מרגיש?

קריז הוא תגובה פיזית ונפשית המתרחשת כאשר אדם מפסיק או מפחית באופן משמעותי את השימוש בחומר ממכר אליו פיתח סבילות. במהלך תקופת השימוש, הגוף מתרגל לנוכחותו הקבועה של החומר ומשנה את תפקודו כדי להסתגל אליו. כאשר החומר נעלם באופן פתאומי או הדרגתי, הגוף נאלץ להסתגל מחדש למציאות ללא הסם, תהליך המלווה בתסמינים לא נעימים ואף מסוכנים.

הסחרחורת של הגמילה: מהו קריז וכיצד הוא מרגיש?
הסחרחורת של הגמילה: מהו קריז וכיצד הוא מרגיש?

תחושת הקריז משתנה מאדם לאדם ותלויה במגוון גורמים, ביניהם סוג החומר הממכר, משך השימוש, הכמות הנצרכת, מצבו הבריאותי של המשתמש והיסטוריה משפחתית של התמכרויות. עם זאת, קיימים מספר תסמינים נפוצים המאפיינים את תהליך הקריז, ביניהם: בחילות והקאות, כאבי ראש וסחרחורות, רעד בגוף, הזעה מוגברת, חרדה ואי שקט, הפרעות שינה, דיכאון, עצבנות ורוגז, התכווצויות שרירים, דפיקות לב מואצות, לחץ דם גבוה, הזיות, פרכוסים ואף מוות במקרים קיצוניים.

חשוב להבין כי קריז אינו רק חוויה פיזית, אלא גם רגשית ונפשית קשה מנשוא. אנשים רבים חווים במהלך הקריז תחושות עזות של אשמה, בושה, חרטה ופחד. הם עשויים להיאבק בדחף עז לחזור ולהשתמש בסם כדי להקל על הסבל הפיזי והנפשי.

לא לבד במערבולת: סוגי הקריז והסימפטומים הייחודיים להם

, אופי הקריז ותסמיניו משתנים בהתאם לסוג החומר הממכר, משך זמן השימוש, הכמות הנצרכת ומאפיינים אישיותיים וביולוגיים של המשתמש. תהליך הגמילה, המכונה גם קריז, מתרחש כאשר הגוף מנסה להסתגל להיעדרות החומר הממכר אליו התרגל פיזית ופסיכולוגית. במהלך תקופה זו, המוח והגוף עוברים תקופה של חוסר איזון כימי ומתמודדים עם שורה של תסמינים לא נעימים ואף מסוכנים. חשוב להבין כי קריז הוא תהליך מורכב ומאתגר הדורש ליווי רפואי ופסיכולוגי צמוד.

לא לבד במערבולת: סוגי הקריז והסימפטומים הייחודיים להם
לא לבד במערבולת: סוגי הקריז והסימפטומים הייחודיים להם

כאשר אדם מתחיל את תהליך הגמילה, הגוף מגיב באופן מיידי להיעדר החומר הממכר, מה שגורם להופעת תסמינים פיזיים כגון כאבים, חום, הזעה מוגברת ורעידות. תסמינים אלו עשויים להיות מתישים וקשים לניהול, ולכן חשוב שהאדם יקבל את התמיכה הנדרשת ממערכת הבריאות. בנוסף לתסמינים הפיזיים, ישנם גם תסמינים נפשיים כמו דיכאון, חרדה, עצבנות וחוסר שקט. תסמינים אלו יכולים להופיע במקביל לתסמינים הפיזיים ולהחמיר את המצב הכללי של המכור.

בנוסף לתסמינים הפיזיים והנפשיים, הקריז משפיע גם על התפקוד הכללי של האדם. יכולת הריכוז והזיכרון עלולות להיפגע, והאדם עלול לחוות ירידה בתפקוד היומיומי וביכולת לבצע פעולות שגרתיות. כמו כן, אנשים בתהליך גמילה עשויים לחוות תחושות של בדידות וניכור, שכן הם מתרחקים מהמעגלים החברתיים הקודמים שהיו קשורים לשימוש בחומר הממכר. לכן, תמיכה חברתית ומשפחתית היא קריטית להצלחת תהליך הגמילה.

תהליך הגמילה עשוי להימשך זמן רב ולהיות מלווה בתנודות במצב הרוח והבריאות הכללית. למרות הקשיים, חשוב לזכור שהקריז הוא שלב הכרחי בדרך להחלמה. עם התמדה, סבלנות וסיוע מקצועי נכון, ניתן לשרוד את התקופה הקשה ולהתחיל לבנות חיים חדשים ובריאים יותר. התמיכה הרפואית והפסיכולוגית שמתקבלת במהלך התהליך מסייעת לאדם להתמודד עם התסמינים והקשיים, ומעניקה לו כלים לניהול חיים ללא תלות בחומר הממכר.

להלן סקירה של סוגי הקריז הנפוצים ותיאור מקיף יותר של תסמיניהם

קריז מאופיואידים

תסמיני הגמילה מאופיואידים כוללים כאבים עזים בשרירים ובמפרקים, בחילות והקאות, שלשולים, חרדה, נדודי שינה, הזעה מוגברת, דמעות, נזלת, אישונים מוגדלים ועור ברווז. תסמינים אלו אינם רק פיזיים אלא גם נפשיים, שכן המשתמש עשוי לחוות תחושות חרדה ודיכאון חריפות. החרדה והדיכאון הנלווים לגמילה מקשים מאוד על תהליך ההחלמה, ולעיתים אף גורמים למשתמש לחזור ולהשתמש בחומרים כדי להקל על הסבל. התלות החזקה באופיואידים גורמת לכך שהמשתמשים מתקשים להיגמל בעצמם, וזקוקים לעיתים קרובות לתמיכה רפואית ופסיכולוגית מקצועית.

במקרים קיצוניים, קריז מאופיואידים עלול לגרום לתופעות חמורות כמו התקפים, בעיות לב ואף מוות. התקפים אלו נובעים מהשינויים הפתאומיים והחמורים במערכת העצבים המרכזית. בעיות הלב יכולות לכלול דופק לא סדיר, לחץ דם גבוה או נמוך באופן קיצוני ותופעות נוספות המסכנות את חיי המטופל. הסיכון למוות כתוצאה מגמילה פתאומית מאופיואידים מדגיש את החשיבות של טיפול רפואי מתאים במהלך תהליך הגמילה. טיפול גמילה מקצועי כולל מעקב רפואי צמוד, תרופות להקלת תסמיני הגמילה ותמיכה פסיכולוגית כדי לעזור למטופל להתמודד עם הקשיים הנפשיים הנלווים לתהליך.

קריז מבנזודיאזפינים

שימוש הממושך בתרופות אלה יכול להוביל לתלות פיזיולוגית ונפשית, מה שמגביר את הסיכון להתפתחות תסמיני גמילה. כאשר אדם מפסיק לקחת בנזודיאזפינים לאחר שימוש ממושך, הגוף עלול להגיב בצורה חזקה, וכתוצאה מכך עלול להופיע מגוון תסמינים קשים ומסוכנים.

גמילה מבנזודיאזפינים ללא פיקוח רפואי עלולה להיות מסוכנת ואף קטלנית. הסיכון לתסמיני גמילה חמורים עולה בעיקר כאשר השימוש בתרופות היה ממושך ובמינונים גבוהים. תסמיני הגמילה יכולים להופיע זמן קצר לאחר הפסקת השימוש בתרופה ולהימשך זמן רב, תלוי במינון ובמשך הזמן שהאדם השתמש בתרופה. התסמינים יכולים לכלול התקפי פאניקה, תחושת בלבול, תחושת לחץ ומתח נפשי, ואף תסמינים פיזיים כמו רעד, הזעות מרובות ועלייה משמעותית בלחץ הדם.

תסמיני גמילה אפשריים כוללים חרדה קשה, התקפי פאניקה, הפרעות שינה, רעד, הזיות, פרכוסים, חום גוף גבוה, עלייה בלחץ הדם ודופק מהיר. כל אחד מהתסמינים הללו יכול להוות סיכון בריאותי חמור, ולכן חשוב להיות מודעים אליהם ולדעת כיצד להתמודד איתם בצורה נכונה. חרדה קשה והתקפי פאניקה יכולים להוביל לתחושת חוסר שליטה ולחץ נפשי רב, בעוד שהפרעות שינה יכולות להחמיר את המצב הכללי ולהוביל לעייפות כרונית. הרעד והזיות עלולים לגרום לתחושת אי נוחות רבה ואף לסיכון לפציעות.

לכן, חיוני להפסיק שימוש בבנזודיאזפינים בהדרגה ובהשגחה רפואית צמודה על מנת למזער את הסיכונים ולנהל את תסמיני הגמילה בצורה בטוחה. הפסקת השימוש בתרופות אלו בצורה פתאומית עלולה להוות סיכון ממשי לבריאות המטופל, ולכן יש לבצע את התהליך בהדרגה, תוך הפחתה מבוקרת של המינון. השגחה רפואית צמודה מאפשרת למטופל לקבל תמיכה מתאימה ולהתמודד עם התסמינים בצורה בטוחה ויעילה. אנשי מקצוע רפואיים יכולים לעקוב אחרי מצב הבריאות הכללית של המטופל ולהתאים את הטיפול בהתאם לצרכיו האישיים, מה שמבטיח תהליך גמילה בטוח ומוצלח יותר.

קריז מאלכוהול

בהפסקת צריכה פתאומית של אלכוהול עלול להופיע קריז, המכונה גם "דליריום טרמנס", תופעה מסוכנת ומסכנת חיים. הקריז הוא מצב חירום רפואי ודורש טיפול רפואי דחוף ומקצועי. מדובר במצב שבו הגוף, שהתרגל לנוכחות הקבועה של האלכוהול, נכנס להלם כשאין לו את החומר שהוא תלוי בו. ללא טיפול מתאים, תסמיני הקריז יכולים להחמיר במהירות ולגרום לנזק בלתי הפיך לגוף ולנפש.

תסמיני הקריז כוללים תופעות פיזיות ונפשיות קשות במיוחד, ביניהן רעד בלתי נשלט, הזעה מוגברת שמביאה להתייבשות, חרדה קשה שמלווה בתחושת פחד תמידית, בלבול שמקשה על התמצאות במציאות, הזיות שיכולות לכלול תמונות ושקוליות לא מציאותיות, חום גוף גבוה שמסכן את חיי המטופל, לחץ דם גבוה שמגביר את הסיכון לאירועים לבביים ודופק מהיר. במקרים חמורים יותר, הקריז יכול להוביל לפרכוסים הנראים כמו התקפי אפילפסיה ואף עלולים להביא למוות אם לא מקבלים טיפול מהיר.

ההתמודדות עם התמכרות לאלכוהול מחייבת לא רק את האדם המכור אלא גם את סביבתו הקרובה, שכוללת משפחה וחברים. התמיכה החברתית והטיפול המקצועי הם חלק בלתי נפרד מתהליך הגמילה וההחלמה. כמו כן, חשוב להכיר בעובדה שההתמכרות היא מחלה כרונית שדורשת טיפול מתמשך ומעקב רפואי צמוד כדי למנוע חזרה לשימוש באלכוהול.

קריז מקוקאין

גמילה מקוקאין, המכונה "קריז", מלווה בתסמינים פיזיים ונפשיים קשים. התהליך הזה כולל עייפות כרונית, תחושות דיכאון וחרדה, עצבנות יתר, הפרעות שינה וסיוטים, תיאבון מוגבר וקשיי ריכוז. התסמינים האלו עלולים להימשך שבועות ואף חודשים, תלוי במשך השימוש ובעוצמת ההתמכרות. אנשים רבים שמנסים להיגמל בעצמם מוצאים את עצמם חוזרים לשימוש בסם בגלל הקושי להתמודד עם תסמיני הגמילה הקשים.

בשל הסכנות הכרוכות בגמילה מקוקאין, חשוב לפנות לעזרה מקצועית מתאימה לצורך גמילה בטוחה. מרכזי גמילה מספקים טיפול רפואי ונפשי מותאם אישית, שעוזר למטופלים להתמודד עם תסמיני הגמילה בצורה בטוחה ומקצועית. הטיפול כולל לעיתים קרובות שימוש בתרופות שמפחיתות את התסמינים הפיזיים, כמו גם תמיכה נפשית שמסייעת להתמודד עם התחושות הקשות והדחף לחזור לשימוש. התמיכה המקצועית היא קריטית כדי להבטיח שהמטופל יוכל לעבור את התהליך הקשה הזה בהצלחה ולהתחיל את הדרך להחלמה.

התמודדות עם תסמיני הגמילה היא רק השלב הראשון בתהליך ההחלמה מהתמכרות לקוקאין. לאחר תקופת הגמילה הראשונית, יש צורך להמשיך בטיפול ובשיקום על מנת להתמודד עם הגורמים שהובילו לשימוש בסם מלכתחילה. זה כולל עבודה על שינויים באורח החיים, פיתוח מיומנויות התמודדות עם לחץ וחרדה, וחיזוק הקשרים החברתיים והתמיכה המשפחתית. התמדה בטיפול ובמעקב מקצועי היא המפתח להצלחה ארוכת טווח ולהימנעות מחזרה לשימוש בסם.

קריז מקנאביס

תסמיני הגמילה, המכונים לעיתים קרובות "קריז", כוללים עצבנות מוגברת, תחושת חרדה, דיכאון, נדודי שינה, חוסר תיאבון, כאבי ראש והזעה מוגברת. כל אחד מתסמינים אלו יכול לפגוע באופן משמעותי בשגרת היום-יום של האדם הנגמל. למשל, אדם הסובל מנדודי שינה עלול לחוות עייפות מתמשכת במהלך היום, מה שמקשה עליו לתפקד בעבודה או בלימודים. בנוסף, תחושת העצבנות והחרדה יכולה להוביל לקשיים בתקשורת הבין-אישית ולמתחים במערכות יחסים.

חשוב לציין שאנשים חווים את תסמיני הגמילה בצורה שונה, וחומרתם תלויה בגורמים רבים כמו משך השימוש, הכמות והרגלי הצריכה. ישנם אנשים שמצליחים לעבור את תקופת הגמילה ללא קשיים משמעותיים, בעוד שאחרים חווים תסמינים קשים ומתמשכים. לדוגמה, אנשים שהשתמשו בקנאביס בצורה אינטנסיבית ובמשך תקופה ארוכה עשויים לחוות תסמינים חמורים יותר. כמו כן, הרגלי הצריכה כגון עישון לעומת שימוש בשמנים או מאכלים יכולים להשפיע על אופן הופעת התסמינים.

בנוסף לכך, ישנם גורמים נוספים שיכולים להשפיע על חוויית הגמילה, כמו מצב נפשי כללי, תמיכה חברתית ונכונות לקבל עזרה מקצועית. אנשים הנמצאים במצב נפשי רגיש או סובלים מהפרעות נפשיות אחרות עלולים לחוות תסמיני גמילה בעוצמה גבוהה יותר. תמיכה חברתית ממשפחה וחברים יכולה לעזור להקל על התהליך, בעוד שקבלת עזרה מקצועית, כמו טיפול פסיכולוגי או ייעוץ רפואי, יכולה לספק כלים ואסטרטגיות להתמודד עם התסמינים בצורה יעילה יותר.

בין פחד לתקווה: הסכנות הטמונות בהתמודדות עצמאית עם קריז

חשוב להבין כי ניסיון התמודדות עצמאי עם קריז, ללא ליווי והשגחה רפואית, עלול להיות מסוכן ביותר ואף קטלני במקרים מסוימים. הסיכונים הכרוכים בהתמודדות עצמאית נובעים הן מחומרתם הפוטנציאלית של תסמיני הקריז והן מהיעדר הכלים והידע להתמודדות יעילה ובטוחה.

בין פחד לתקווה: הסכנות הטמונות בהתמודדות עצמאית עם קריז
בין פחד לתקווה: הסכנות הטמונות בהתמודדות עצמאית עם קריז

אחד הסיכונים המרכזיים בהתמודדות עצמאית הוא התייבשות. תסמינים רבים של קריז, כמו הזעה מוגברת, הקאות ושלשולים, עלולים להוביל לאיבוד נוזלים משמעותי מהגוף. התייבשות עלולה לגרום לסיבוכים רפואיים חמורים, ביניהם אי ספיקת כליות, פרכוסים ואף מוות.

סיכון נוסף בהתמודדות עצמאית הוא פגיעה עצמית. אנשים רבים החווים קריז מתמודדים עם מחשבות אובדניות ודחפים לפגיעה עצמית, הנובעים מהסבל הפיזי והנפשי העז. היעדר תמיכה מקצועית וסביבה בטוחה עלול להגביר את הסיכון להתנהגות אובדנית ופגיעה עצמית.

בנוסף, התמודדות עצמאית עם קריז עלולה להוביל לחזרה מהירה לשימוש בסם. הדחף העז להקל על הסבל הפיזי והנפשי עלול להכריע את רצונו של המשתמש להיגמל, ולהוביל לחזרה למחזור ההתמכרות.

יד מושטת מתוך הסערה: דרכי טיפול מקצועיות להתמודדות עם קריז

הדרך הבטוחה והיעילה ביותר להתמודד עם קריז היא באמצעות פנייה לטיפול מקצועי. קיימות כיום מגוון אפשרויות טיפול, המותאמות לצרכיו האישיים של כל מטופל.

אחת מאפשרויות הטיפול היא גמילה במסגרת אשפוזית. אשפוז במחלקה ייעודית לגמילה מסמים ואלכוהול מספק סביבה בטוחה ותומכת, המאפשרת התמודדות הדרגתית ובטוחה עם תסמיני הקריז. הצוות הרפואי במחלקה כולל רופאים, אחיות, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים ומטפלים בהתמכרויות, המספקים מענה רפואי, רגשי ונפשי מקיף.

יד מושטת מתוך הסערה: דרכי טיפול מקצועיות להתמודדות עם קריז
יד מושטת מתוך הסערה: דרכי טיפול מקצועיות להתמודדות עם קריז

במהלך האשפוז, המטופל עובר תהליך גמילה מבוקרת, הכולל מעקב רפואי צמוד ומתן תרופות להקלה על תסמיני הקריז. בנוסף, המטופל משתתף בטיפולים פסיכולוגיים, קבוצתיים ואישיים, המסייעים לו להבין את שורשי ההתמכרות, לפתח מנגנוני התמודדות בריאים ולבנות תוכנית גמילה אישית.

אפשרות טיפולית נוספת היא גמילה במסגרת אמבולטורית. גמילה אמבולטורית מתאימה לאנשים שאינם זקוקים לאשפוז מלא, אך עדיין זקוקים לתמיכה רפואית ופסיכולוגית צמודה. במסגרת הגמילה האמבולטורית, המטופל מגיע למרכז טיפול יומי או למרפאה ייעודית מספר פעמים בשבוע, ועובר תהליך גמילה הדרגתי הכולל מעקב רפואי, מתן תרופות וטיפולים פסיכולוגיים.

חשוב לציין כי תהליך הגמילה הוא רק השלב הראשון בדרך להחלמה מלאה מהתמכרות. לאחר השלמת תהליך הגמילה, מומלץ להמשיך בטיפול פסיכולוגי ו/או קבוצתי, על מנת לחזק את ההישגים, למנוע הישנות השימוש בסם ולבנות חיים חדשים ומלאי משמעות.

לסיכום, התמודדות עם קריז היא אתגר קשה ומורכב, אך בהחלט אפשרי. פנייה לטיפול מקצועי, תמיכה מהסביבה הקרובה ואמונה ביכולת להיגמל הם אבני דרך משמעותיות בדרך לחיים חדשים, נקיים מסמים, אלכוהול ותרופות.

סיכום

התמכרות לסמים, אלכוהול ותרופות מרשם היא מחלה כרונית וחוזרת הפוגעת קשות בחייו של האדם, בתפקודו היומיומי, במערכות היחסים שלו ובבריאותו הפיזית והנפשית. מדובר במצב רפואי שבו האדם מפתח תלות פיזיולוגית ופסיכולוגית בחומרים הללו, מה שמוביל לשינויים מוחיים והתנהגותיים משמעותיים. התמכרות זו אינה רק בעיה אישית, אלא היא בעלת השפעה רחבה על הסביבה הקרובה של המכור, כולל בני משפחה, חברים ועמיתים לעבודה. התלות בחומרים הממכרים מתבטאת בצורך הכפייתי להמשיך ולהשתמש בהם למרות ההשלכות ההרסניות, ולעיתים קרובות האדם מתעלם מהנזקים הנגרמים לו ולסביבתו.

תהליך הגמילה כרוך בהתמודדות עם תסמיני קריז קשים, המשתנים בהתאם לסוג החומר הממכר וכוללים תסמינים פיזיים ונפשיים. תסמיני הקריז הפיזיים עשויים לכלול כאבים בגוף, הזעות, בחילות, הקאות ורעד. מבחינה נפשית, האדם עשוי לחוות חרדה, דיכאון, עצבנות וחוסר שקט. כאשר האדם מנסה להיגמל בעצמו, הקושי להתמודד עם התסמינים הללו עלול להוביל לכישלון ולחזרה לשימוש בחומרים הממכרים. לכן, התמיכה הרפואית והנפשית במהלך הגמילה היא קריטית להצלחת התהליך ולשמירה על בריאותו של המכור.

התמודדות עצמאית עם הקריז עלולה להיות מסוכנת ולכן מומלץ לפנות לטיפול מקצועי, הכולל ליווי רפואי, תמיכה נפשית וטיפול תרופתי. הצוות הרפואי המומחה בתחום ההתמכרויות מספק את הכלים הדרושים להתמודדות עם התסמינים הפיזיים והנפשיים, ומציע טיפול תרופתי להקלת התסמינים ולהפחתת הסיכון להישנות. בנוסף, הטיפול הנפשי כולל תמיכה רגשית, ייעוץ אישי וטיפול קבוצתי, המסייעים למכור להבין את שורשי ההתמכרות ולפתח כישורי התמודדות חדשים. המטרה היא לעזור לאדם לבנות חיים חדשים ובריאים, תוך שמירה על קשרים חברתיים ומשפחתיים.

תהליך הגמילה הוא ארוך ומאתגר, אך עם התמיכה הנכונה והכלים המתאימים ניתן להשתקם, להבריא ולחיות חיים מלאים ובריאים. התמדה בתהליך הגמילה והקפדה על ההנחיות הרפואיות והטיפוליות חשובים להצלחת התהליך. כמו כן, חשוב לזכור כי ההתמכרות היא מחלה כרונית, ויש לקחת בחשבון את האפשרות של הישנות המצב. עם זאת, בעזרת תמיכה מתמשכת, כולל טיפול תחזוקתי ומעקב רפואי, ניתן להפחית את הסיכון להישנות ולשמור על אורח חיים בריא ומאוזן. חשוב שהמכור ירגיש שהוא לא לבד ושיש לו מערכת תמיכה חזקה שמאמינה בו ומסייעת לו בכל שלב בתהליך.

אמ;לק

התמכרות לסמים, אלכוהול או תרופות מרשם היא מחלה כרונית המאופיינת בשימוש כפייתי בחומר הממכר, הפוגעת בחיי היומיום של האדם ובבריאותו. תהליך הגמילה כולל התמודדות עם תסמיני קריז קשים, הדורשים ליווי רפואי ותמיכה נפשית כדי להקל על התסמינים ולמנוע חזרה לשימוש. תהליך הגמילה ארוך ומאתגר, אך אפשרי עם התמיכה והכלים המתאימים.

קישורים חיצוניים

פוסטים דומים

  • מטרת ‘המוסד הלאומי לחקר שימוש לרעה בסמים’ (NIDA) בארצות הברית היא לספק מידע מדויק ומדעי על סמים ובריאות, ולעזור לקהילה להבין את הסיכונים וההשפעות של שימוש בסמים על הגוף והנפש. המוסד פועל במסגרת מחקרים, פרסומים, ותוכניות חינוך שונות כדי להפיץ ידע ולמנוע שימוש בסמים. אחד מהפרויקטים המרכזיים של NIDA הוא “שבוע הלאומי לעובדות על סמים […]

  • התמכרות לסמים היא בעיה קשה ומורכבת הפוגעת באנשים מכל שכבות האוכלוסייה. היא יכולה להוביל לבעיות בריאותיות חמורות, קשיים חברתיים וכלכליים ואף למוות. למרבה המזל, ישנן דרכים רבות להתגבר על התמכרות ולשחזר חיים בריאים ופרודוקטיביים. בכתבה זו, נספק לכם מדריך מקיף לגמילה מסמים. נדון בסימנים להתמכרות, בגורמי הסיכון, באפשרויות הטיפול השונות ובטיפים להתמודדות עם גמילה. כמו […]

  • מבוא לגמילה מהתמכרות גמילה מהתמכרות היא תהליך מורכב, מאתגר ובעל חשיבות עליונה. התמכרות משפיעה לא רק על האדם המכור, אלא גם על סביבתו הקרובה ועל איכות החיים הכללית שלו. מדריך זה נועד לספק לכם את כל המידע הדרוש כדי להבין את שלבי הגמילה, הכלים והמשאבים הזמינים, והדרכים להתמודד עם האתגרים שבדרך. נדון בסוגי התמכרויות שונים, […]